Szydło: UE nie może nałożyć sankcji na Polskę!

Nie ma w tej chwili możliwości, by UE zastosowała wobec Polski sankcje za nieprzyjmowanie migrantów – mówi premier Beata Szydło w „SE”. UE musi wypracować skuteczną politykę migracyjną, niekończące się przyjmowanie migrantów do Europy nie jest rozwiązaniem – podkreśliła szefowa rządu.

W sobotnim wywiadzie dla „Super Expressu” premier została zapytana, co UE może nam realnie zrobić za nieprzyjmowanie migrantów. „Nic. Nie ma takiej możliwości, żeby w tej chwili UE zastosowała jakieś sankcje, o których mówią niektórzy politycy”.

„Obecne groźby, jakie płyną ze strony UE i są kierowane między innymi pod adresem Polski, stanowią próbę zamaskowania błędnych unijnych decyzji i przerzucenia konsekwencji za nie na państwa członkowskie. Szantaż i straszenie nie są tutaj dobrym rozwiązaniem” – podkreśliła Szydło.

„Problemu tego nie rozwiąże przymusowe narzucenie państwom członkowskim rozwiązań dotyczących polityki migracyjnej” – stwierdziła premier.

„Nasze stanowisko będzie takie – UE musi wypracować dobrą i skuteczną politykę migracyjną, która pomoże ludziom. Rozwiązaniem nie jest niekończące przyjmowanie migrantów do Europy. Przez kilka lat taka polityka migracyjna jest realizowana i nie przynosi efektów” – podkreśliła szefowa rządu.

Odnosząc się do wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który mówił o konsekwencjach dla Polski, jeśli ta nie będzie uczestniczyć w mechanizmie relokacji, premier stwierdziła, że Tusk udowadnia w ten sposób, iż jego wybór na szefa RE „był pomyłką i jako szef tego ciała nie koncentruje się na rozwiązywaniu problemu migracyjnego, tylko na walce z polskim rządem i rządem węgierskim”.

„To nie jest tak, że Polska sama w tej chwili podnosi problem złej polityki migracyjnej UE, że tylko polski rząd bardzo głośno o tym mówi. Tak naprawdę polityka UE w tej sprawie nie jest realizowana przez zdecydowaną większość państw członkowskich. Dotychczas rozlokowano raptem ok. 10 proc. migrantów, to o czymś świadczy. Jako Polska od samego początku konsekwentnie i z wielką odwagą to podnosiliśmy i nie baliśmy się rozpocząć dyskusji na ten temat. Cały Wyszehrad jest w tej chwili tego samego zdania” – powiedziała premier.

Szefowa rządu podkreśliła, że „Polska chce pomagać tym wszystkim, którzy wymagają pomocy”.

„Systematycznie zwiększamy pomoc humanitarną, którą realizujemy poprzez projekty w Libanie, Jordanii, Syrii. Projekty te dotyczą konkretnej pomocy medycznej, odbudowy szkół, szpitali czy domów. Realizowane inicjatywy na bieżąco monitorujemy i kontrolujemy wydatkowanie przekazywanych środków. Dzisiaj mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, iż nasze działania sprawdzają się i przynoszą konkretne efekty” – powiedziała Szydło.

Premier oceniła też, że gdyby w Polsce rządziła PO to „naraziłaby nas na zagrożenie dwojakiego rodzaju”.

„Po pierwsze, ci ludzie ulegną presji UE i zgodzą się na przymusową relokację. Po drugie, nie pomogą też imigrantom. Oni teraz sami nie wiedzą, czego chcą. Grzegorz Schetyna z dnia na dzień zmienił zdanie, gdy tylko UE tupnęła nogą. Gdy Donald Tusk powiedział o karaniu, Schetyna natychmiast stwierdził, że uchodźców trzeba przyjmować. PO nie jest partią, która byłaby zdolna prowadzić suwerenną politykę migracyjną i suwerenną politykę wobec UE, pokazywać w Brukseli polskie racje. Tak zachowywali się przez osiem lat i widać, że nadal podążaliby w tym kierunku” – powiedziała Szydło.

źródło: PAP
 1. thom napisał(a):

  Beata broszka może sobie tylko pomarzyć, 27:1.

 2. Mr. X napisał(a):

  Wreszcie mamy premiera z prawdziwego zdarzenia.

 3. keri napisał(a):

  Kapitalne wypowiedzi premier Beaty Szydło.
  Jednak w sprawie szczepień rząd rozłożył się przed big-farmą kosztem zdrowia i życia oraz pieniędzy Polaków. Jedną z pierwszych ustaw, które podpisał duda, była ustawa o ludobójstwie szczepionkowym Polaków. Potem rząd ustawowo rozszerzył listę obowiązkowo wprowadzanych do organizmu trucizn szczepionkami zwanymi.

  • thom napisał(a):

   Nie zapomnij tego że to PiS nie dawno wprowadził po cichu GMO.

   • keri napisał(a):

    GMO wprowadził PO-PSL i wtedy PIS wrzeszczał, że to samo zło. Po dojściu PIS do władzy zamiast od razu skasować trefne ustawy zapomniał natychmiast o swym wcześniejszym stanowisku, a na dodatek zaczął wzmacniać ustawy szkodzące Polakom i polskiej ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.