Tajfun Matmo uderzył w Tajwan. Paraliż giełdy, lotnisk i kolei

Tajfun Matmo uderzył w TajwanW Tajwan niedługo po północy w środę 23 lipca od wschodu uderzył tajfun Matmo, zabijając jedną osobę, raniąc pięć i powodując szereg szkód na terenie kraju. Władze wyspiarskiej Republiki Chińskiej podjęły wcześniej działania prewencyjne, ewakuując setki mieszkańców z terenów zagrożonych lawinami błotnymi i przewożąc z dala od zagrożenia ponad 5 tysięcy turystów. Tajfun Matmo uderzył od wschodu w wybrzeże Republiki Chińskiej (Tajwanu) niedługo po północy, w środę 23 lipca. O godz. 5.30 rano lokalnego czasu centrum cyklonu znajdowało się w odległości 70 km na północny zachód od miasta Taizhong.

Zwolnił przed uderzeniem

– W chwili uderzenia w wyspę pierwszego w tym sezonie cyklonu prędkość wiatru wynosiła 173 km/h – podali obserwujący go eksperci z tajwańskiego Centralnego Biura Meteorologicznego.

Wcześniej informowali, że zanim kierujący się w stronę prowincji Fujian (południowo-wschodnie Chiny) cyklon znalazł się nad obszarem Cieśniny Tajwańskiej, wiatr nieznacznie wytracił prędkość.

Wejście z impetem

Silny wiatr zabił jedną osobę, a poza tym ranił pięciu mieszkańców Tajpej, stolicy Republiki. Lokalne media podają, że na terenie ponad 2,6-milionowej metropolii konar spadł na jedną z taksówek, raniąc kierowcę i pasażera.

Matmo sparaliżował krajową giełdę oraz ruch powietrzny – ze względów bezpieczeństwa odwołano 171 lotów międzynarodowych i 24 krajowych. Spowodował również duże utrudnienia w pracy pociągów kursujących w obie strony w kierunku wschodnim.

Dobra pamięć i prewencja

Tajwańczycy pamiętając zeszłoroczny tajfun Soulik, który sprowadził katastrofalne w skutkach ulewy i wichurę, podjęli zdecydowane kroki zapobiegawcze. We wtorek zamknięto szkoły i urzędy oraz ewakuowano przeszło 500 osób zamieszkujących obszary zagrożone wystąpieniem lawin błotnych.

Dzień przed uderzeniem Matmo przetransportowano również około 5,4 tys. turystów z Zielonej Wyspy – chińskiej wysepki oddalonej o około 90 km na południowy wschód od Taidongu (wschód Tajwanu) – na sąsiednią tajwańską Wyspę Orchidei.

 1. skała napisał(a):

  będzie to 11.09.2014

 2. Elliv napisał(a):

  Czy możesz zdefiniować pojęcie „wkrótce”?
  Albo podać skalę czasu aby mieć prawidłowe odniesienie.
  Potrzebuję tego aby sprawdzić czy powyższa przepowiednia była coś warta.

 3. ość napisał(a):

  Ilona Różalska ostrzega! Wkrótce zagłada USA (Babilonu) i Londynu. Polacy! Wracajcie do kraju! To może wydarzyć się w każdej chwili. Zobacz na Youtube film Prorok w Archikatedrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.