TOP 5 katastrof w 2016 roku

Ten rok przyniósł nam wiele katastrof naturalnych, które pochłonęły tysiące ludzi, jeszcze więcej straciło dach nad głową. Jednocześnie niektóre wydarzenia przyniosły opowieści o bohaterstwie i nadziei. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy przegląd najważniejszych katastrof, które podkreślają nie tylko wysokie liczby ofiar śmiertelnych, lecz także szeroki rozmiar zniszczeń, które rozdzieliły rodziny od siebie czy zrównały miasta z ziemią.

Tajfun Lionrock wywołuje powodzie w Korei Północnej, zabijając 130 osób

Znany ze swej izolacji politycznej i społecznej kraj Korei Północnej zwrócił się we wrześniu o pomoc międzynarodową pod koniec sierpnia po niszczących powodziach, który zrujnował większość państwa. Tajfun Lionrock wywołał rozległe powodzie w północnych prowincjach Korei Północnej, zabijając ponad 130 osób.
Ponad 30 tys. domów uległo zniszczeniu bądź uszkodzeniu, zwłaszcza w wyniku powodzi wzdłuż rzeki Tumen i jej dopływach w pobliżu granicy z Chinami. Urzędnicy Czerwonego Krzyża w Korei Północnej oświadczyli, że powodzie dotknęły 600 tys. osób.

Blisko 200 ofiar, zaginieni, miliony bez dachu nad głową po katastrofalnych powodziach w Chinach

Sierpień okazał się również ponurym miesiącem dla Chin, gdy powodzie zaatakowały wschodnie prowincje kraju, pozostawiając 181 ofiar lub zaginionych. Ulewy zniszczyły wały powodziowe, zalewając miasta i wsie, co doprowadziło do chaosu komunikacyjnego.

Lawiny błotne w prowincji Guizhou zabiły 23 osoby, a 8 zginęło w mieście Wuhan w prowincji Hubei, gdy zawalił się fragment muru. Ulewne opady deszczu spowodowały zawalenie 40 tys. domów i zmusiły do ewakuacji ponad 1,5 miliona osób w 11 regionach, głównie wzdłuż rzeki Jangcy i jej dopływach. Media informowały także, że 170 tys. mieszkańców przesiedlono, a ponad 80 tys. umieszczono w tymczasowych schroniskach.

Padający deszcz zniszczył ponad 700.000 akrów upraw, w wyniku czego ucierpiała lokalna gospodarka. Przedstawiciele rządu oceniają łączne straty z tytułu sierpniowych powodzi na 5,73 mld USD.

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Koniec sierpnia okazał się szczególnie tragiczny dla Włoch. Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 stopnia w skali Richtera nawiedziło środkową część kraju. W godzinach porannych Amatrice, miasto liczące 2700 osób w prowincji Reti, zostało zmiecione z powierzchni ziemi. Rozległe zniszczenia odnotowano również w Pescara del Tronto.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 7 kilometrów na zachód-północny zachód od Accumoli oraz nieco ponad 170 km od Rzymu. Po pierwszym trzęsieniu wystąpiło aż 30 wstrząsów wtórnych.

300 ofiar trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Potężne trzęsienie ziemi, które w kwietniu nawiedziło kilka prowincji Ekwadoru, zabiło setki mieszkańców i zdewastowało całe miasta. Wstrząs o magnitudzie 7,8 uderzyło w północno-zachodnie wybrzeże Ekwadoru, pozostawiając prawie 300 zabitych i tysiące rannych. Stan wyjątkowy został ogłoszony w sześciu prowincjach

Ekwadoru: Guayas, Manabi, Santo Domingo, Los Rios, Esmeraldas i Galapagos.

Przynajmniej 10.000 żołnierzy i 3,500 policjantów rozmieszczono w celu niesienia pomocy do dotkniętych obszarów.

Huragan Matthew przynosi olbrzymie zniszczenia na Karaibach i w USA

Huragan Matthew może ostatecznie okazać się największą naturalną katastrofą, jaka dotknęła Ziemię w 2016 r. Największe zniszczenia cyklon przyniósł na Karaibach, szczególnie na Haiti. Według niektórych raportów zginęło od 500 do nawet 1000 osób. Słaba infrastruktura kraju stała się główną przyczyną śmierci wielu osób najbardziej nagłośnionych katastrof naturalnych, jakie nawiedziły ten niewielki wyspiarski naród w ciągu ostatnich kilku lat, a huragan Matthew nie okazał żadnego wyjątku słabych punktów Haiti.

Matthew to bardzo silny huragan czwartej kategorii, który wtargnął na zachodnie obszary Haiti 4. października. „Silny wiatr oraz ulewne deszcze towarzyszące burzy spowodowały powodzie błyskawiczne i lawiny błotne, które pochłonęły dodatkową liczbę ofiar” – podkreśla Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat.
Kilka dni później Matthew zaatakował Stany Zjednoczone. Największe od lat powodzie przetoczyły się przez Florydę, i Karolinę Północną, przyczyniając się do wielomilionowych strat oraz śmierci 48 osób.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.