Trąba wodna w Dźwirzynie

Takie zjawiska pogodowe nie zdarzają się często. Reporter 24 Piotr sfotografował trąbę wodną, która pojawiła się na Bałtyku w Dźwirzynie. Zdjęcie przesłał na Kontakt 24.

Trąba pojawiła się na wodzie we wtorek. Pan Piotr wysłał nam zdjęcia tego niezwykłego zjawiska. Wir widać na nich bardzo dokładnie.

traba wodna

traba wodna

Synoptyk tłumaczy

– Te piękne zdjęcia pokazują tzw. trąbę wodną, czyli wirujący lej powietrza, który rozwinął się od podstawy chmur do powierzchni wody – tłumaczy Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. – Ten lej zaczął nie tylko wzburzać wodę morską, ale również ją podnosić, zasysać. Trąba wyraźnie dochodzi do powierzchni wody – dodaje.

Jak tłumaczy synoptyk TVN Meteo, trąba wodna jest słabsza od trąby lądowej i zwykle również nieco mniejsza. Formuje się nad podłożem chłodniejszym niż lądowe. – We wtorek nad Polską przemieszczał się front chłodny, za którym płynęło wyjątkowo chłodne powietrze znad północnych rubieży Atlantyku. Front wypierał ciepłe masy powietrza, stąd piętrzące się na nim potężne chmury Cumulomnimbus, burze, siilny wiatr i trąba – dodała Arleta Unton-Pyziołek.

źródło: tvn24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.