W Brazylii pękła tama ze ściekami i zalała tereny mieszkalne

Istnieją obawy, że kilkadziesiąt osób zginęło z powodu przerwania tamy na zaporze powstrzymującej ścieki z okolicznej rudy żelaza, prowadząc do zalania domów – donosi BBC.

Władze lokalne z południowo-wschodniej części stanu Minas Gerais poinformowały, że jedna osoba została potwierdzona martwa, ale istnieją doniesienia, że powodzie ściekowe zabiły 16 innych, a wielu uznano za zaginionych.

Brazylia tama

Brazylia tama

Rzeki grubego czerwonego szlamu przedarły się w dół doliny w górzystej okolicy w starym kolonialnym mieście Mariana. Pochłonęły zaparkowane na ulicach samochody osobowe i ciężarowe, zniszczeniu uległo także wiele domów.

Władze Mariana podały, że tama pękła w czwartek po południu i wysłała potoki błota i gruzu w miasteczku Bento Rodrigues, około 7 kilometrów drogi. Julia Dias Carneiro w Rio de Janeiro poinformowała, że region jest domem dla około 500 osób.

Brazylia tama

Akcja ratunkowa została utrudniona przez obawą przed osuwiskami, ale śmigłowce dotarły do kilku ludzi odciętych od świata przez ścieki.

Eksperci ostrzegają, że woda pochodząca z działań górniczych może być toksyczna, dlatego nie zalecają jej spożywania.

Rzecznik spółki górniczej Samarco, która jest właścicielem tamy, powiedział, że przyczyna przerwania nie została jeszcze poznana.

źródło: krolowa kuperstar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.