W czwartek Ziemię czeka duża burza magnetyczna

w czwartek ziemię czeka burza magnetycznaJuż w czwartek możemy się spodziewać dużej burzy magnetycznej nie tylko związanej z ostatnimi rozbłyskami na słońcu ale też z uwolnieniem dużej ilości plazmy z dziury koronalnej…

W ostatnich dniach doszło do 6 rozbłysków słonecznych w tym 5 było bezpośrednio skierowane w stronę Ziemi. 7 stycznia na Słońcu doszło do silnego 30-minutowego wybuchu, najpotężniejszego z 5 możliwych stopni, którego źródłem była grupa dużych plam na Słońcu oznaczona numerem 1944.

Kompleks plam 1944 ma średnicę 200 tysięcy kilometrów, a więc jest przeszło 15 razy większy od Ziemi, co obrazuje poniższa fotografia wykonana w Malezji. Czarne plamy na słonecznej tarczy to obszary o obniżonej temperaturze, swoiste słoneczne cyklony.

plama na słońcu 1944

Wyrzucony w wyniku wybuchu obłok plazmy dosięgnie Ziemi bliżej czwartku (9 stycznia), co wywoła silną burzę magnetyczną. Tego dnia możliwe są zakłócenia w pracy sprzętu i pogorszenie samopoczucia ludzi.

Po wczorajszym rozbłysku M7.2 nastąpił koronalny wyrzut masy słońca prosto w Ziemię.

Warto wspomnieć, że wyrzut koronalny masy słonecznej jest to olbrzymi obłok plazmy, w którym pole magnetyczne jest bardziej intensywne, przyspieszane w obszarze korony słonecznej i wyrzucane w przestrzeń międzyplanetarną. Masa materii skupionej w ukształtowanym plazmoidzie sięga miliardów ton, a składa się głównie z elektronów i protonów z niewielkim dodatkiem jonów cięższych pierwiastków, jak hel, tlen i żelazo.

Obłoki wyrzuconej plazmy osiągają prędkość od prawie 200 do ponad 2000 km/s. Wyrzuty koronalne są skutkiem rekoneksji magnetycznej podczas rozbłysków słonecznych i protuberancji. Częstość ich występowania zmienia się w zależności od fazy cyklu aktywności słonecznej.

wyrzut prosto w Ziemię masy słonecznej

W następnych dniach będziemy pod wpływem ciągłej burzy magnetycznej. Okazja ta może indukować wspaniałe zorze polarne. O ile współczynnik fluktuacji Kp osiągnie poziomy rzędu 6 i 7 to być może uda się zobaczyć zorze również w północnej Polsce.

 1. wdm napisał(a):

  Już nawet komercyjne media o tym mówią, ale zdaje się że nie jeden rozbłysk słoneczny będzie zagrożeniem, ale cała ich seria:

  http://nt.interia.pl/raport-kosmos/astronomia/news-potezny-cme-zmierza-w-kierunku-ziemi,nId,1089081

 2. stanlej napisał(a):

  I CO??? przeszla bokiem????

  • anikifadia napisał(a):

   Dziwna sytuacja nawet sama NASA się zastanawia co się stało. Prawdopodobnie wszystko za sprawą koniunkcji Wenus-Ziemia-Jowisz, która odpychająco zadziałała na CME. Magnetomety minimalnie się tylko wychyliły…

  • wdm napisał(a):

   Wygląda na to, że cała ona „nauka” o Słońcu, jest o kant d..y rozbić, jeśli NASA nie potrafi określić zagrożeń, to tym bardziej winno to martwić, sądzę że te plamy dopiero dadzą o sobie znać, dziwne rzeczy dzieją się z pogodą, których „nasze” mądre głowy nijak wyjaśnić nie potrafią, te amerykańskie brzęczały latami o ociepleniu i w USA mają zimę jakiej wcześniej nie widzieli

 3. blak napisał(a):

  zadnych zmian

 4. anikifadia napisał(a):

  POWOLI SIĘ ZACZYNA MAGNETOMETR JUŻ SIĘ WYCHYLIŁ http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/mag_3d.html

 5. blak napisał(a):

  i gdzie te bole głowy i zakłucenia w sieci sciema

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.