Włochy: Sejsmolodzy ostrzegają że superwstrząs dopiero nadejdzie

Trzęsienia ziemi, które sponiewierały środkowe Włochy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, mogą kontynuować niszczycielski „efekt domina” – jeden duży wstrząs prawdopodobnie odpowiada za drugi wzdłuż systemu uskoków w centralnych Apeninach. Sejsmolodzy ostrzegają, że Włochy może nawiedzić „superwstrząs”, jeszcze większy od tego niedzielnego.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 stopnia w skali Richtera uderzyło w niedzielę w ten sam region, gdzie wstrząs o sile 6,2 stopnia 24 sierpnia zabił 297 osób. W międzyczasie pojawiło się tysiące mniejszych trzęsień, w tym jeden o magnitudzie 6,1, który nastąpił w środę.

Choć ostatnie trzęsienie nie spowodowało ofiar w ludziach – jedynie kilkadziesiąt zostało rannych – było najsilniejsze, jakie nawiedziło Włochy – jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów na świecie – od 1980 roku.

Gianluca Valensise, sejsmolog z włoskiego Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, powiedziała, że mamy do czynienia z „geodynamicznym ogniwem” między śmiertelnym trzęsienia z sierpnia i wszystkimi, jakie nastąpiły tuż za nim.

Włoskie Apeniny, które rozciągają się od Ligurii w północno-zachodniej części kraju aż do południowej Sycylii, są zdominowane przez łańcuch uskoków w skorupie ziemskiej, który każdy liczy średnio 10-20 kilometrów długości. „Trzęsienie ziemi o sile 6 lub większe powoduje naprężenia, które są rozpowszechniane na wszystkie sąsiednie uskoki, mogą powodować ich pęknięcie, a to jest chyba to, co widzieliśmy od sierpnia” – dodaje Valensise.

trzesienie-ziemi

„Ten proces może trwać w nieskończoność, a jedno duże trzęsienie osłabia siostrzany uskok w procesie domina, który może w zasadzie obejmować setki kilometrów” – podkreśla. „Musimy zdać sobie sprawę z tego, że potężne trzęsienia, być może nawet superwstrząsy, dopiero przed nami” – ostrzega sejsmolog.

trzesienie-ziemi

Naukowcy podkreślają, że podobna sekwencja niszczycielskich trzęsień ziemi nawiedziła włoską Kalabrię w 1783 roku, gdy pięć wstrząsów o magnitudzie co najmniej 6,5 wystąpiło w czasie krótszym niż dwa miesiące. W ostatnim czasie odnotowano trzy trzęsienia okolicy Asyżu w środkowych Włoszech (1997 rok) – pierwszy pomiar 6,4, w którym zginęło 11 osób, kolejne miało miejsce następnego dnia, a trzecie około 20 dni później, przy czym między nimi wystąpiło wiele mniejszych wstrząsów.

„Ta sekwencja była podobna do tego, co widzimy teraz, ale to jest na większą skalę” – powiedział Valensise.

Sejsmolog obawia się, że wiele uskoków znajdujących się w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części środkowego regionu, gdzie odnotowano ostatnie wstrząsy, przebudzi sąsiednie, co może skutkować kolejnymi dużymi trzęsieniami w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

źródło: krolowa-superstar
  1. Jarek50 napisał(a):

    Z mojego snu nie dawno wynikałoby że nadejdzie wstrząs mocniejszy i Wulkan otworzy się też w Italii a także Konklawe jeszcze w tym roku. Ale to tylko sen, więc nie wiem co myśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.