Włochy: Po trzęsieniach ziemi pojawiło się wiele błotnych wulkanów

Nowe błotne wulkany powstały i uaktywniły się w ostatnim tygodniu na polach we włoskiej miejscowości Santa Vittoria w Matenano, po niedawnym wzroście aktywności sejsmicznej. Jeden z nich znajduje się około 30 km na wschód od trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 stopnia w skali Richtera, który 30 października zrujnował miasta w środkowej części kraju.

Aż sześć czynnych błotnistych wulkanów powstało w sąsiedniej gminie Monteleone di Fermo, położonej wzdłuż rzeki Ete. Od momentu, gdy aktywność sejsmiczna zwiększyła się wszystkie z nich zaczęły pluć gliną. Jeden z nich natomiast powstał nagle i bez uprzedzenia, na początku zeszłego tygodnia.

Najbardziej rzucający się w oczy wulkan, nazwany Vulcanello, znajduje się na środku pola, dobrze pokryty kopcem rodzimej roślinności. Według Marco Fabiani, burmistrza Monteleone, zjawisko to ma pochodzenie wulkaniczne i zaskoczyło nawet naukowców.

wulkan

Generalnie wulkany błotne powstają tam, gdzie mamy do czynienia z procesami wulkanicznymi, na obszarze, gdzie wulkanizm zaczął wymierać 30 mln lat temu.Ich pojawienie jest związane z wysokim ciśnieniem gazu w strefach subdukcji.

Wulkany są przedmiotem badań. Eksperci podejrzewają, że niedawny wzrost aktywności i pojawienie nowego wulkanu są związane z ostatnią serii silnych trzęsień ziemi w środkowych Włoszech, które prawdopodobnie wpłynęły na geologię regionu. Od 30. października, czyli od momentu, kiedy odnotowano wstrząs o magnitudzie 6,5 stopnia w skali Richtera, pojawiło się ponad 150 wstrząsów wtórnych.

źródło: krolowa-superstar
  1. Anonim napisał(a):

    a to tsunami mode uderzyć w niemczech no I ten wulkan też może coś stać się w niemczech? ??

  2. Ferdzio napisał(a):

    Zaraz Pan Bóg otworzy Wulkan i będzie jeszcze gorzej, tak wyglądała moja wizja ostatnia.

  3. tteis77 napisał(a):

    rzym idzie pod wodę…ŻEBY TAK ZDENERWOWAĆ BOGA…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.