Wojna na Ukrainie nasila się. Rosyjskie czołgi ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli w Doniecku

wojna ukraina

Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie informuje o nasileniu ataków ze strony prorosyjskich rebeliantów. – Atakują z podobną siłą, jak przed zawarciem porozumień pokojowych w Mińsku w lutym – powiedział rzecznik sztabu Andrij Łysenko. Żołnierze ukraińskiego batalionu Dnipro-1 informują o arsenale broni rosyjskiej w Doniecku. Bazy z czołgami są ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli.

– Walki są coraz bardziej intensywne. W ciągu ostatniej doby pozycje żołnierzy ukraińskich w Donbasie zostały ostrzelane 95 razy. Przeciwnicy atakują z ciężkiej i reaktywnej artylerii, prowokując naszych wojskowych do odpowiedzi – powiedział rzecznik operacji antyterrorystycznej w Donbasie Andrij Łysenko.

Najbardziej zapalnymi punktami w strefie walk pozostają miasto Awdiejewka w obwodzie donieckim, a także wioski Pieski (w rejonie zrujnowanego donieckiego lotniska) i Szyrokino pod Mariupolem.

wojna ukraina

W Mariupolu nie chcą demilitaryzacji

Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli Centrum Kontroli i Koordynacji działań na wschodzie Ukrainy z udziałem ukraińskich i rosyjskich wojskowych oraz przedstawicieli OBWE, wioska Szyrokino miała zostać strefą zdemilitaryzowaną.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że żołnierze ukraińscy zostaliby wycofani z wioski po utworzeniu punktu kontrolnego OBWE.

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się mieszkańcy Mariupola, którzy organizują wiece z żądaniem pozostawienia wojskowych. Ostatni taki wiec miał miejsce 3 maja. Na ulice półmilionowego miasta wyszło kilka tysięcy osób. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją z żądaniem „niedopuszczenia demilitaryzacji Szyrokina, co będzie zachętą dla potencjalnej ofensywy rebeliantów”.

Sytuacja na froncie w Donbasie 03 maja wg Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy wojna Ukraina sytuacja

Czołgi w pobliżu szkoły nr.118

Jak informują żołnierze batalionu ochotniczego Dnipro-1, rebelianci w Doniecku tworzą bazy z rosyjskim uzbrojeniem w pobliżu szkół i przedszkoli.

„Bazy z rosyjskimi czołgami powstają w dzielnicach mieszkalnych miasta. Według naszego wywiadu lotniczego, jedna z nich znajduje się przy ul. Prokofjewa 10. Obok jest szkoła zasadnicza nr. 118 oraz budynki mieszkalne. W bliskiej odległości rebelianci rozmieścili 18 czołgów, dwa transportery opancerzone i 46 ciężarówek Ural” – piszą żołnierze Dnipro-1.

Ukraiński portal Censor.net, powołując się na relacje mieszkańców Doniecka informuje, że „porozumienie o zawieszeniu broni w Donbasie ostatecznie się zakończyło”.

„Rebelianci rozlokowali się na obrzeżach Doniecka i ostrzeliwują okoliczne pozycje ukraińskiej z ciężkiej artylerii systematycznie” – pisze Censor.net.

Przedstawiciel władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin zapowiada, że „6 maja w Mińsku odbędzie się kolejne spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej z udziałem władz w Kijowie, rebeliantów i obserwatorów OBWE.

Uczestnicy zamierzają dyskutować o sposobach rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Autor: tas/ja / Źródło: tvn24,  newsru.ua, censor.net, radiosvoboda.org
 1. kƠ̴̴͡.̮Ơ̴̴͡. no napisał(a):

  Ale dlaczego w Doniecku?

  • anikifadia napisał(a):

   Wydaje mi się że chcą zgromadzić jak największe siły w jak największym mieście i zrobić je taką ich stolicą coś na miarę kwatery głównej

 2. Dragon napisał(a):

  Koło szkoły czy ruin szkoły?Z tego co można znaleźć w necie to te bandyckie bataliony upadliny z premedytacją bombardują szkoły,szpitale,przedszkola i dzielnice mieszkalne.Dlaczego adminie nie napiszesz o rocznicy która była 2.05 spalenia żywcem 200 mieszkańców rosyjskojęzycznych w Odessie przez banderowców którzy jak za starych dobrych czasów podobnie mordowali Polaków.

  • anikifadia napisał(a):

   koło szkoły na tvn24 pokazywali filmy z drona i czołgi są w grupach po 10 jednostek

   • Dragon napisał(a):

    Akurat to co pokazują „nasze”media to ich nie oglądam,niech pokażą prawdę co się naprawdę tam dzieje a nie pieprzą co im każe mocodawca za wody.Poczynania bandyckich rezunów z azowa między innymi przybicie jeńca
    do krzyża polanie go benzyną i podpalają o tym jakoś cisza,a może ten dron lata nad upadlińskimi czołgami i wciskają kit że to rosyjskie,żaden problem „przyozdobić”w odpowiednie barwy sprzęt wojskowy przecież mają taki sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.