Wszelkie historyczne rekordy temperatury na świecie zostały pobite

W ciągu ostatniego roku średnia temperatura na świecie wzrosła niemal o tyle samo, co przez ostatnie stulecie. Klimatolodzy mówią o realizowaniu się najczarniejszego scenariusza zmian klimatycznych, których nie będziemy już w stanie powstrzymać.

globalne ociplenie

Dane amerykańskiego Krajowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) przeraziły nawet klimatologów, bowiem globalne ocieplenie nie tylko gwałtownie przyspieszyło, lecz również osiągnęło skalę jakiej dotąd nie obserwowano. W ciągu ostatniego roku średnia temperatura powietrza w skali globalnej wzrosła o 0,6 stopnia. Dla porównania przez ostatni wiek ociepliło się o 0,8 stopnia.

W lutym średnia temperatura powietrza w skali globalnej wyniosła 1,21 stopnia powyżej normy z wielolecia. Nigdy wcześniej w 137-letniej historii pomiarów meteorologicznych luty ani żaden inny miesiąc nie był aż tak anomalnie ciepły.

globalne ocieplenie

Poprzedni rekord lutego należał do 2015 roku, gdy norma temperatury była przekroczona o 0,89 stopnia. Spośród ponad 1,5 tysiąca miesięcy znajdujących się w statystyce klimatologicznej, luty był drugim po minionym styczniu miesiącem z anomalią temperatury powyżej 1 stopnia.

Ekstremalnie ciepło w lutym było we wschodniej Europie, w Rosji, byłych republikach ZSRR w środkowej Azji, w północnej części USA oraz na Alasce. Jednak przede wszystkim w Arktyce. Średnia temperatura przekroczyła tam normę o ponad 5 stopni.

Anomalie temperatury globalnej w lutym 2016 roku. Dane: NOAA.Anomalie temperatury

Klimatolodzy są zdania, że ustalenia z grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu są spóźnione i wysoce niewystarczające, aby powstrzymać realizację najczarniejszych scenariuszy, które zakładają ocieplenie nie o 2 stopnie, ale aż o 6 stopni w porównaniu z temperaturą sprzed epoki przemysłowej.

Co bardziej niepokojące, w skali lokalnej próg 2 stopni został już pobity. Okazuje się, że anomalia temperatury w lutym na lądach półkuli północnej wyniosła aż 2,66 stopnia. Z kolei globalnie na lądach średnia temperatura była wyższa od normy o 2,31 stopnia.

Anomalie temperatury globalnej w lutym w latach 1880-2016. Dane: NOAA. Anomalie temperatury

Choć pierwszy miesiąc nie przesądza jeszcze o tym, jaki będzie cały rok, to jednak póki co jesteśmy na drodze do sprawdzenia się prognoz brytyjskich klimatologów, według których 2016 rok będzie kolejnym, już trzecim z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.

Bez wątpienia to zasługa zjawiska El Niño, które objawia się anomaliami ciepła w wielu regionach świata, co ma wpływ na poziom średniej globalnej temperatury. Jednak jak twierdzą naukowcy, miało ono tym razem niewielki związek z gwałtownym ociepleniem. Ostatecznie o słuszności tej tezy przekonamy się po ustąpieniu El Niño i wówczas okaże czy ocieplenie będzie postępować równie szybko, co obecnie, czy też nie.

Rekordowo mało lodu w Arktyce

Wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, nierzadko bijące wszelkie rekordy, miały wpływ na to, co dzieje się w Arktyce. Jak podaje amerykańskie Krajowe Centrum Danych nt. Śniegu i Lodu (NSIDC) największy w tym sezonie zasięg morskiej pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym odnotowano 2 marca.

Zasięg pokrywy lodowej na tle miesięcy w ostatnich latach. Dane: NSIDC.Arktyka lod

Wyniósł on zaledwie 14,478 miliona kilometrów kwadratowych, a więc był najmniejszym w historii pomiarów satelitarnych, o całe 205 tysięcy kilometrów kwadratowych mniejszy niż w dotąd rekordowym 2006 roku.

źródło: Twoja Pogoda

  1. wdm napisał(a):

    To nie jest problem klimatyczny, tylko finansowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.