Czy wiecie, że największą pustynią na świecie nie jest Sahara? Najsuchszym miejscem na planecie jest Antarktyda. Ten kontynent, na którym rzadko bywają ludzie, jest mało zbadany, ale jednak co nieco o nim wiemy.

antarktyda

1. W centralnych rejonach kontynentu jest zimniej niż na wybrzeżu.

2. Najniższa temperatura zarejestrowana na Antarktyce wynosi minus 91,2 stopnia.

3. Najzimniejszymi miesiącami tutaj są maj i czerwiec, najcieplejszymi miesiącami są grudzień i styczeń.

4. Nie puszcza się na Antarktydę ludzi, u których nie wyrwano zębów mądrości i nie usunięto wyrostka robaczkowego.

5. Na kontynencie rosną tylko dwa gatunki roślin kwiatowych, ale występują mchy, porosty i glony. Ale jest tu 1150 gatunków grzybów!

6. Na Antarktydzie żyją pingwiny.

7. Na wyspie Faraday znajduje się najbardziej wysunięty na południe i najbrdziej trudnodostępny bar na świecie. Turyści przyjeżdżają tu tylko latem.

8. Międzynarodowa grupa naukowców udowodniła, że kiedyś na Antarktydzie panował tropikalny klimat.

9. Lodowce Antarktydy zawierają około 80 procent zasobów słodkiej wody na naszej planecie. Ale jeśli cały lód się rozpuści, poziom oceanów wzrośnie o 60 metrów.

10. Na kontynencie znajduje się 8 budynków religijnych.

źródło: pl.sputniknews.com

3 KOMENTARZE

  1. WOW.Ja juz o tym wiedzialem bedac w szkole Podstawowej.I nie potrzeba bylo do tego naukowcow.O tym kazdy nauczyciel w latach osiemdziesiatych ubieglego wieku,wiedzial,gdyz uwaga,byly juz o tym wzmianki w ksiazkach.Redaktorek Antarktyde wlasnie odkryl.Yuuupiiiiii

    • 7. Na wyspie Faraday znajduje się najbardziej wysunięty na południe i najbrdziej trudnodostępny bar na świecie. Turyści przyjeżdżają tu tylko latem.

      Tak, o tym z pewnością też uczyli w szkole…

      • Celowo to pominelem.Przeciez widac odrazu,ze Reporter nachapal sie grzybkow jakisch.Niewiem,czego dzisiaj ucza w szkolach,ale w latach 80-dziesiatych o takiej Antarktydzie spora nauczyciele wiedze mieli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here