100 mln ludzi ucierpi z powodu El Nino i La Nina

Liczba dotkniętych przez wpływy El Nino i La Nina może do końca roku przekroczyć 100 milionów osób – donosi ONZ.

Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa szacuje, że ponad 60 mln ludzi, dwie trzecie z nich we wschodniej i południowej Afryce oraz 10 mln w Ameryce Środkowej, stoi w obliczu niedoborów żywności ze względu na susze związane z El Nino – klimatycznym zjawiskiem, który ma miejsce, gdy woda na Pacyfiku staje się nienaturalnie ciepła.

El Nino

Wpływ La Nina, wód wschodniego Pacyfiku które ulegają ochłodzeniu po fazie El Nino nie jest aż tak poważny, lecz również ten wzór pogodowy związany jest z powodziami i z suszami.

El Nino spowodowało przede wszystkim kryzys żywnościpwy i rolniczy” – powiedział dyrektor generalny FAO Jose Geaziano de Silva na spotkaniu z agencjami ONZ w Rzymie by omówić wpływ El Nino w Afryce i Azji. Dodał, że potrzebne było prawie 4 mld dolarów, by sprostać wymaganiom humanitarnym krajów dotkniętych przez El Nino.

ONZ wzywa rządy i społeczność międzynarodową do zwiększenia wysiłków w celu zwiększenia odporności wysoce wrażliwych krajów które zmagają się niedoborem żywności oraz pomoc w przygotowaniu się im do La Nina.

El Nino, które w ostatnich miesiącach okazało się być najsilniejszym w historii pomiarów zakończyło się w maju. Aktualnie dominuje neutralna faza ENSO, ale meteorolodzy dają 55 proc.szans na rozwój La Nina pod koniec lata bądź na początku jesieni.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o