100 tysięcy ludzi uciekło wczoraj przed tsunami w Chile

Seria potężnych trzęsień ziemi nawiedziła zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej. Z powodu zagrożenia uderzeniem tsunami władze zdecydowały się na ewakuację aż 100 tysięcy mieszkańców.

W ciągu ostatnich trzech dni pacyficzne wybrzeże Chile i Peru w Ameryce Południowej nawiedziły aż cztery wstrząsy o magnitudzie powyżej 6 stopni, zaliczanej do wysokich.

Najpotężniejsze trzęsienie ziemi miało miejsce wczoraj o godzinie 22:16 czasu polskiego. Wstrząs miał magnitudę 6,7 a jego ognisko położone było zaledwie 10 kilometrów pod dnem oceanu.

Chile duże trzęsienie ziemi

To sprawiło, że powstały fale tsunami, które zaczęły zmierzać w kierunku plaż. Władze zdecydowały, że konieczna będzie ewakuacja ludności z najbardziej zagrożonej części wybrzeża, na odcinku od miasta Arica na północy po Iquique na południu.

W sumie swoje domy w pośpiechu opuściło około 100 tysięcy osób, które znalazły schronienie na wyżej położonych terenach. Mimo, że ostatecznie poziom morza podniósł się o zaledwie 32 centymetry, to nakaz ewakuacji został utrzymany aż do osłabnięcia wstrząsów wtórnych i stabilizacji sytuacji.

Sejsmolodzy obawiają się bowiem, że w każdej chwili może dojść do jeszcze silniejszego wstrząsu. Wybrzeża Chile to jedno z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na świecie.

To właśnie tam doszło do najpotężniejszego wstrząsu w historii pomiarów. 22 maja 1960 roku trzęsienie osiągnęło rekordową magnitudę 9,5 stopnia. Niszczycielskie tsunami zabiło wówczas 1,6 tysiąca osób.

Wcześniej również dochodziło do katastrofalnych trzęsień. Podczas jednego z nich, 13 sierpnia 1868 roku, ziemia zadrżała z siłą 9 stopni. Tsunami, które wówczas uderzyło w wybrzeża, odebrało życie 25 tysiącom ludzi.

Najświeższym kataklizmem było tsunami z 27 lutego 2010 roku, które nawiedziło Chile po wstrząsie o magnitudzie 8,8 stopnia. Wdzierające się w głąb lądu fale pozbawiły życia przeszło pół tysiąca osób.

Ewakuacja w Chile spowodowana wystąpieniem tsunami

źródło: twojapogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.