11 ofiar śmiertelnych orkanu Fryderyk, zniszczenia i paraliż komunikacyjny (FOTO,WIDEO)

1
12

Niektóre regiony Polski zostały sparaliżowane przez burze śnieżne i mocno wiejący wiatr, który doprowadzał do wielu zniszczeń.

Orkan Fryderyka szalał we Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Na stacji pomiarowej Gęsiniec odnotowano porywy do 113 km/h! Na Dolnym Śląsku straż pożarna interweniowała ponad 250 razy.

Orkan Fryderyk nad Łodzią. Śnieżyca zatrzymała komunikacje miejską.
Orkan Fryderyk nad Łodzią. Śnieżyca zatrzymała komunikacje miejską.

 

Orkan Fryderyka w Łodzi: korki, nie jeżdżą autobusy i tramwaje,
Orkan Fryderyka w Łodzi: korki, nie jeżdżą autobusy i tramwaje,
Orkan Fryderyka w Łodzi: korki, nie jeżdżą autobusy i tramwaje, kolizje
Orkan Fryderyka w Łodzi: korki, nie jeżdżą autobusy i tramwaje, kolizje

Orkan Fryderyk szkody w Europie

 

Autokar przewrócony w Wielkopolsce Autokar przewrócony w Wielkopolsce Autokar przewrócony w Wielkopolsce

zdmuchnięte auto zdmuchnięte auto

Autokar przewrócony w Wielkopolsce
Autokar przewrócony w Wielkopolsce

Orkan Friederike uderzy w Polskę

Przerażająca siła orkanu Fryderyk: Wiatr porywał ludzi i przewracał auta:

Jeszcze w czwartek wieczorem mówiono o dziewięciu ofiarach śmiertelnych.

Policja w Saksonii-Anhalcie na wschodzie Niemiec poinformowała w piątek, że 65-letni mężczyzna zginął, próbując zabezpieczyć dach, a 34-latek został przygnieciony przez drzewo. Śmierć poniosło też co najmniej sześć innych osób, a dziesiątki zostały ranne w środkowych i północnych Niemczech z powodu powalonych drzew i chaosu na drogach.

Dwie osoby zginęły w Holandii, a jedna w Belgii.

Nadal utrudnienia na kolei

W pogodzie w Niemczech i Holandii niż mocno namieszał.

W czwartek niemieckie koleje państwowe (Deutsche Bahn) ze względów bezpieczeństwa wstrzymały kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju, a na dworcach utknęły setki pasażerów. Był to pierwszy przypadek wstrzymania ruchu od 2007 roku, gdy przez kraj przeszedł niszczycielski orkan Cyryl.

W piątek wciąż występują utrudniania w ruchu kolejowym. Na południu kraju kursują już szybkie pociągi ICE, ale w pozostałych częściach Niemiec wciąż są „poważne zakłócenia” – podały koleje. Sytuacja ma w pełni wrócić do normy w weekend.

W regionach, gdzie wiatr wiał szczególnie mocno, meteorolodzy odradzali mieszkańcom wychodzenie z domów, ostrzegając przed przewracającymi się drzewami, dachówkami spadającymi z budynków i uszkodzeniami linii wysokiego napięcia.

W Turyngii na wschodzie Niemiec wiatr zerwał dach szkoły, w której wciąż przebywali uczniowie. Nikomu nic się nie stało. W górach Harz w środkowej części kraju odnotowano podmuchy wiatru dochodzące do 203 km/h, co jest zjawiskiem pogodowym niespotykanym w Niemczech.

Wiatr przewracał ludzi w Holandii

Orkan Fryderyka dotarł do Niemiec z Holandii i przesuwał się na wschód. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 130 km na godz. Według niemieckich służb meteorologicznych (DWD) Fryderyka, podczas której odnotowano podmuchy wiatru dochodzące do 203 km na godz., była silniejsza od Cyryla. W 2007 roku w następstwie żywiołu w Europie zginęło prawie 40 osób.

W Holandii wiatr osiągał tak dużą prędkość, że przewracał ludzi. Jak informował portal wetteronline.de, w Amsterdamie o godzinie 11 wiało do 122 km/h, a o 10 w Hoek Van Holland do 144 km/h.

Zginęły dwie osoby. Policja twierdzi, że przyczyną śmierci były spadające drzewa lub gruz. Wiatr zdmuchiwał i powalał ciężarówki.

Port lotniczy Schiphol w Amsterdamie na krótko całkowicie zawiesił działalność. W całym kraju odwołano co najmniej 260 lotów, występowało wiele opóźnień. Dachy terminali zostały uszkodzone na tyle, że trzeba było je zamknąć. Wstrzymano również wiele połączeń kolejowych oraz autobusowych.

W Rotterdamie wiatr powalał również ogromne kontenery. Z domów zrywał dachy.

Utrudnienia na lotniskach

Silny wiatr spowodował utrudnienia w ruchu lotniczym. Odwołano osiem lotów z Monachium linii lotniczej Lufhtansa – poinformowało lotnisko.

Około 100 000 ludzi w Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) i na północy kraju w Dolnej Saksonii nie miało prądu, powiedział rzecznik niemieckiej firmy energetycznej Westnetz.

Źródło: TVN Meteo,PAP

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Orfe3 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Orfe3
Gość
Orfe3

Może ma to zwiazek z modyfikacją pogody za pomocą anten rozmieszczonych na terenie całej ziemi ?