2015 rok najcieplejszym w historii

Rok 2015 będzie najprawdopodobniej najcieplejszy, od kiedy zaczęto prowadzić pomiary, a w 2016 r. będzie jeszcze cieplej – przewidują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

„Także lata 2011-2015 będą najcieplejszym okresem pięcioletnim” – poinformowała w środę WMO w Genewie.

ocieplenie

1 st. C cieplej

Globalna średnia temperatura po raz pierwszy będzie zapewne wyższa o 1 stopień niż w epoce preindustrialnej z końca XIX wieku. WMO nazywa to „znaczącym kamieniem milowym”. Zdaniem ekspertów przyczyną jest zarówno powodowana przez człowieka zmiana klimatu, jak i El Nino (pojawiającego się co kilka lat ciepłego prądu morskiego we wschodniej części strefy równikowej Pacyfiku), który obecnie jest szczególnie intensywny.

Wina El Nino i CO2

El Nino odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

– To są złe wiadomości dla planety – powiedział dyrektor generalny WMO Michel Jarraud.

Wskazał na El Nino oraz zwrócił uwagę, że koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze rośnie nieprzerwanie od 30 lat. Na całym świecie obserwowane są ekstremalne zjawiska pogodowe, m.in. szczególnie ulewne deszcze na niektórych obszarach Ameryki Południowej, w Afryce Północnej i w Chinach.

– Emisję gazów cieplarnianych, które powodują zmianę klimatu, można kontrolować – podkreślił szef WMO, wskazując, że ludzkość dysponuje niezbędną do tego wiedzą.

W przyszłym tygodniu na szczycie klimatycznym w Paryżu światowi przywódcy mają omawiać plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zapobieżenia wzrostowi średniej temperatury na świecie o ponad 2 stopnie powyżej epoki preindustrialnej.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Roman WerszyckiKrysia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Roman Werszycki
Gość

Dzisiaj myslalem, ze zamarzne w pracy, przed rokiem bylo cieplo, nie wierze naukowcom, to falszywi prorocy nie prawdziwej religii…

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Jeżeli im wierzyć to jeśli myślałeś że zamarzniesz to wszystko się zgadza bo El Nino spowoduje mroźną zimę tego roku znacznie zimniejszą niż te poprzednie w Europie

Krysia
Gość
Krysia

test