W ciągu ostatnich dwóch tygodni ziemia w Yellowstone trzęsła się aż 257 razy. Zauważalny jest coraz większy wzrost aktywności sejsmicznej w tym rejonie co niesie za sobą szereg domysłów i spekulacji co do możliwości wystąpienia erupcji wulkanicznej.

 

Wszystko zapoczątkowało się w Narodowym Parku Yellowstone 30 marca 2014 roku gdy nastąpiło najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym regionie od 30 lat. Jego magnituda wyniosła 4,8 w skali Richtera. Od tego momentu dochodzi tam do masy mniejszych trzęsień ziemi.

257 trzęsień ziemi Yellowstone

Potem światło dzienne ujrzały nagrania migrujących zwierząt w okolicy superwulkanu. Jak wiadomo zwierzęta potrafią wyczuwać nadchodzące zagrożenie i w związku z jego rychłym wystąpieniem postanowiły one opuścić rejon ogromnej kaldery wulkanu.

kaldera superwulkanu Yellowstone

Teren wokół kaldery wulkanu w ostatnich miesiącach bardzo mocno się odkształca. Jedne miejsca ulegają zapadnięciu a inne wybrzuszeniu co świadczy o napełnianiu się komory magmowej. Na zdjęciach z kamer internetowych można dostrzec coraz większą aktywność geotermalną i gazową, którą powoduje wzrost ciśnienia w komorze magmowej.

Władze USA robią wszystko żeby uspokoić obywateli ale ludzie nie ufają urzędnikom mówiąc, że ci wiedzą dokładnie co się w tym rejonie dzieje. Wulkan może wybuchnąć w każdej chwili dziś, jutro za miesiąc samoczynnie lub jego wybuch może spowodować duże trzęsienie ziemi uszkadzające warstwę skał między powierzchnią a komorą z magmą.

Zostaje nam czekać i śledzić to co dzieje się w Yellowstone bo wulkan wybuchał już w przeszłości i na pewno jeszcze wybuchnie…

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o