28 rozbłysków słonecznych w ciągu ostatnich siedmiu dni i na tym się nie skończy

Słońce wybuchło ponad dwa tuziny razy w ciągu ostatniego tygodnia, wysyłając promieniowanie i materiały pędzące w  przestrzeni kosmicznej –  naukowcy mówią, że to nie koniec i trzeba się spodziewać więcej erupcji  wkrótce.

Nie powinno to być nietypowe. Przecież przechodzimy przez okres 11-letniego cyklu aktywności słonecznej. Na początku czyli przez całe lato było spokojnie. Kiedy więc nasza życiodajna gwiazda nagle wypuściła 24 rozbłyski o średniej sile M,  cztery znacznie silniejsze klasy X  między 23 października i 30 października było to niespodzianką, bo nikt się tego nie spodziewał. Wiele rozbłysków pochodziło z plamy słonecznej AR1884 szczególnie aktywnego regionu słońca.

Dobrą wiadomością jest to, że żadna z flar słonecznych w ubiegłym tygodniu nie miała większego wpływu na życie na Ziemi. Nasza atmosfera chroni nas przed słonecznymi wybuchami i promieniowaniem, ale rozbłyski słoneczne są czasami interakcji z naszych systemów komunikacyjnych. Promieniowanie może narobić trochę szkód  górnej warstwy atmosfery zwaną jonosfery i powodować zanikanie sygnału radiowego, uszkodzić satelity i mieć zły wpływ na osoby przebywające w przestrzeni kosmicznej.

Według Mike Hapgood, (naukowca pogody kosmicznej w Rutherford Appleton Laboratory w Anglii) potężne burze słoneczne zdarzały  się wcześniej, ale nasza infrastruktura elektryczna nie była jeszcze rozwinięta a kolejny raz może nastąpić to wkrótce. „Świat nie jest jeszcze przygotowany na naprawdę szkodliwą burzę słoneczną”.

We współczesnym świecie możemy korzystać z energii elektrycznej dla tak wielu rzeczy. Prąd zasila pompy wody do domów. Można sobie wyobrazić, co może się zdarzyć, jeśli systemy wodny kanalizacyjny przestanie działać na skutek braku elektryczności.

Stacje benzynowe używają pomp elektrycznych do tankowania naszych samochodów więc następstwem jego braku większość transportu będzie uziemiona.

Większość z nas  używa karty kredytowe, karty debetowe, karty płatniczej i ma pieniądze w banku Jeśli odetniemy prąd na długi czas to dojdzie do chaosu.

Największym zagrożeniem są elektrownie atomowe, które do chłodzenia reaktorów potrzebują przepompować wiele tysięcy ton wody niestety na skutek wielkiego rozbłysku trzeba będzie uruchomić awaryjny system zasilania ale czy on będzie działał?? Jeżeli nie to doświadczymy wielu awarii a potem katastrof elektrowni atomowych.

Skutki ogromnego rozbłysku słonecznego mogą być dużo większe. Przedstawiłem tylko nieliczne z nich.

Już niebawem: Jak przygotować się  na wielki rozbłysk…

 

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.