Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…3 scenariusze dla ludzkiej cywilizacji
Ciekawostki zagrożenia

3 scenariusze dla ludzkiej cywilizacji

Grupa astrofizyków, której pracami kieruje Amerykanin Adam Frank, stworzyła model rozwoju egzocywilizacji, wyodrębniając trzy prawdopodobne drogi rozwoju ludzkości – informuje „The Atlantic”.

W modelu astrofizyków cywilizacja zużyła zasoby potrzebne do ewolucji i ekspansji. Im więcej zasobów wydobywa się z wnętrza planety, tym większa staje się populacja, ale jednocześnie zachodzą proporcjonalne, negatywne zmiany w środowisku naturalnym. W rezultacie przyroda musi przekroczyć ten próg, gdy przyrost ludności będzie niestabilny i stanie w obliczu wymierania.

Dlatego naukowcy dołączyli do modelu „przełącznik” między dwoma rodzajami zasobów. W pierwszym wariancie wytwarzana jest duża ilość energii, ale zachodzą bardzo negatywne zmiany w środowisku. Wykorzystując zasoby drugiego typu, produkuje się znacznie więcej energii, ale nie szkodzi się naturze.

Naukowcy wyodrębnili trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju.

Wymieranie

Cywilizacja rozwijała się szybko, wykorzystując duże ilości zasobów, aż osiągnęła szczyt populacji planety. Następnie doszło do gwałtownego jej spadku, który zakończył się po dojściu do równowagi, gdy planeta mogła zaopatrzyć swoich mieszkańców. Podczas tego procesu tylko 30% przeżyło.

Miękkie lądowanie

Egzocywilizacja początkowo rozwijała się zgodnie z pierwszym wariantem, ale przed punktem krytycznym płynnie przeszła do drugiego rodzaju zasobów, co uratowało większość mieszkańców i zachowało zdrową ekologię.

Całkowity upadek

Warunki planetarne uległy tak szybkiej degradacji, że przejście nie mogło już zapobiec całkowitemu wymieraniu.

Adam Frank twierdzi, że wybór „słabego” źródła paliwa nie zawsze ocali cywilizację przez katastrofą – w niektórych przypadkach jedynie opóźni nieuniknione.

Jego zdaniem modele te pomagają wyobrazić sobie przyszłość ludzkości.

 

źródło: pl.sputniknews.com

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
irekPinkiVinkikeri Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PinkiVinki
Gość
PinkiVinki

Oby zdechlo jak najwiecej ludzi byle szybko

keri
Użytkownik
keri

Elektrownie atomowe powodują zagładę ludzkości. Nawet jeśli nie ma katastrof! Odpady radioaktywne są upychane gdzie się da, najczęściej do morza, a tam rozszczelniają się i napromieniowują otoczenie. Każdy transport z substancjami radioaktywnymi roznosi radioaktywne cząstki. Na obszarach wokół elektrowni ludzie częściej chorują na raki. Po katastrofie w Fukushimie normy na radioaktywność w produktach spożywczych zwiększono 4 tys. razy.
Cząstek radioaktywnych jest coraz więcej i coraz więcej jest odpadów radioaktywnych.
Ziemia wymiera i wygląda to na jedyny scenariusz.

irek
Gość
irek

Planeta Ziemia na szczęście sobie z tym wszystkim poradzi, tak jak radziła wcześniej, a ludzie, cóż, to już inna para kaloszy…