3000-letnia świątynia Ain Dara w Syrii zniszczona przez tureckie naloty

4
20
Ain Dara zniszczona świątynia w Syrii przez tureckie naloty
Ain Dara zniszczona świątynia w Syrii przez tureckie naloty

Ostatnie naloty dokonane przez tureckich żołnierzy w Syrii zniszczyły około 60% z 3000-letniego kompleksu świątynnego Ain Dara. „Trzy tysiące lat cywilizacji zniszczonej w wyniku ataku powietrznego”.

Kompleks świątynny Ain Dara, sfotografowany po tureckich nalotach
Kompleks świątynny Ain Dara, sfotografowany po tureckich nalotach

Ain Dara to starożytna świątynia, która pochodzi sprzed 3 000 lat, położona w wiosce Ain Dara w Syrii, 67 km na północ od Aleppo i 10 km od ruin bazyliki Symeona Starszego.

Starożytna świątynia zachwycała misternymi rzeźbami, kamiennymi rzeźbami lwów i sfinksów, ozdobionymi skomplikowanymi geometrycznymi symbolami, obrazami zwierząt i innymi elementami dekoracyjnymi.

Zdjęcie przedstawia fragment świątyni przed nalotami Turcji
Zdjęcie przedstawia fragment świątyni przed nalotami Turcji

Być może najbardziej znana z gigantycznych śladów stóp, starożytna świątynia Ain Dara jest jednym z największych i najobszerniejszych starożytnych wykopalisk w Syrii.

ślady gigantycznych stóp
Zdjęcie przedstawia fragment świątyni przed nalotami Turcji
Zdjęcie przedstawia fragment świątyni przed nalotami Turcji

Ogromna para odbitych stup w Ain Dara jest około cztery razy większa niż zwykła ludzka stopa i uważa się, że reprezentują przejście Boga.

„Są one unikalne w architekturze religijnej regionu”, mówi ASOR Iraq i analityk Syria Darren Ashby.

Niestety, po serii tureckich nalotów, 3000-letnia świątynia została poważnie zniszczona a to co ocalało jest mocno uszkodzone.

Według doniesień eksperci szacują, że około sześćdziesiąt procent starożytnej świątyni zostało zniszczone.

Szokujące obrazy zrobione po tureckich nalotach pokazują podwórze świątyni, misternie wybrukowane kamieniami, obrócone w gruz.

„Trzy tysiące lat cywilizacji zniszczonej w wyniku ataku powietrznego” – powiedział szef antyków Maamoun Abdulkarim agencji AFP, potępiając okrutny atak.

Świątynia Ain Dara to kolejne starożytne miejsce, które opłaciło żniwo wojny.

Rząd syryjski potępił ataki na to, co niektórzy nazywają celowym atakiem sił tureckich, choć nie zostało to potwierdzone.

„Ten atak odzwierciedla nienawiść i barbarzyństwo tureckiego reżimu wobec syryjskiej tożsamości oraz wobec przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Syryjczyków” – powiedział w oświadczeniu syryjski prezydent.

Starożytna świątynia została wzniesiona ponad 3000 lat temu, około 1300 roku pne, w czasie oznaczonym przez krach epoki brązu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Sama świątynia została znaleziona w 1955 roku po tym, jak naukowcy natknęli się na masywny posąg lwa przez przypadek. Po odkryciu lwa bazaltowego, wykopaliska ujawniły miejsce, w którym znajduje się jedna z najbardziej imponujących starożytnych świątyń zbudowanych przez starożytnego człowieka.

„Świątynia jest ważnym przykładem architektury religijnej Syro-Hetytów i najobszerniej wykopaną strukturą w Syrii.”

Współpraca American Schools of Oriental Research (ASOR) w zakresie inicjatyw na rzecz dziedzictwa kulturowego, która monitorowała niszczenie zabytków podczas wojny w Syrii, wypowiedziała się następująco:

„Świątynia jest ważnym przykładem architektury religijnej Syro-Hetytów i najobszerniej wykopaną strukturą tego rodzaju w Syrii”.

„Świątynia jest bogato zdobiona szeregiem bazaltowych ortostatów z geometrycznymi i reprezentacyjnymi motywami, które łączą ściany zewnętrzne i wewnętrzne. Dodatkowo progi drzwi wejściowych do antecelli i celli zawierają unikatową dekorację, która składa się z dwóch odcisków stóp wykutych w progu zewnętrznym i jednego odcisku stopy na każdym z dwóch wewnętrznych progów. ”

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AdminampersantPiotr Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ampersant
Gość
ampersant

dodawanie komentarze na mobile jest niestety spierd*lone.

Assad to piz*da nie prezydent jednak, że pozwola obcym na najazd swojego państwa.

Piotr
Gość
Piotr

Admin współpracujesz z szemranymi reklamodwacami ktorzy wymuszają na urzytkownikach twojej strony opłaty mi ostatnio doliczono 30zł