Krótkie, ale potężne wybuchy widziane z komety 67P / Czuriumow-Gerasimenko podczas jej najaktywniejszego okresu w ubiegłym roku, sięgają jej powierzchni. W ciągu trzech miesięcy, gdy kometa zbliżała się do Słońca, co ostatecznie nastąpiło 13 sierpnia 2015 r., kamera Rosetty zarejestrowała 34 eksplozje – donosi ESA.

Te gwałtowne wydarzenia przeszły przez i nad zwykłym strumieniem oraz przepływami materiałów postrzeganych z jądra komety. Tymczasem wybuchy są znacznie jaśniejsze od tradycyjnych strumieni – nagły, krótki, uwalniany o wysokiej prędkości pył. Zazwyczaj są one widoczne jedynie na jednym zdjęciu, co wskazuje, że mają trwałość krótszą niż przedział między obrazami – zazwyczaj 5-30 minut.

Uważa się, że w trakcie typowego wybuchu uwalnia się ok. 60-260 ton materiału w ciągu kilku minut.

Średnio eksplozje wokół największego zbliżenia do Słońca występowały co 30 godzin – tj. 2,4 obrotu komety.

Na podstawie wyglądu przepływu pyłu, rozbłyski te mogą być podzielone na trzy kategorie.
Jeden rodzaj wiąże się z długim, wąskim strumieniem rozciągającym się daleko od jądra, natomiast drugi obejmuje rozległą, szeroką podstawę, która rozszerza się w kierunku poprzecznym. Trzecia kategoria to kompleks hybrydowy dwóch poprzednich.

67p-czuriumow-gierasimienko1

„W związku z tym, iż każdy dany wybuch jest krótkotrwały i ujęty tylko na jednym zdjęciu, nie możemy powiedzieć, czy został on sfotografowany tuż po rozpoczęciu wybuchu, czy później w trakcie procesu” – zauważa Jean-Baptiste Vincent, główny autor pracy opublikowanej w ostatni piątek w Monthly Notices Towarzystwa Astronomicznego. „W rezultacie, nie możemy stwierdzić, czy te trzy rodzaje smug odpowiadają różnym mechanizmom lub po prostu są różnymi etapami jednego procesu” – dodaje.

Jeśli w rzeczywistości wyróżniamy tylko jeden proces, to logiczne jest, że początkowo długi, wąski strumień pyłu wyrzucany jest z dużą prędkością, najprawdopodobniej z zamkniętej przestrzeni. Potem, gdy lokalna powierzchnia wokół punktu wyjścia zostaje zmodyfikowana, większa część świeżego materiału ulega narażeniu, poszerzając podstawę pióropuszu. W końcu obszar źródłowy zostaje zmodyfikowany na tyle, że nie jest w stanie utrzymać wąskiego strumienia, pozostaje jedynie szeroka smuga.

Naukowcy zauważyli jeszcze jedną, istotną cechę. Nieco więcej niż połowa eksplozji wystąpiły w regionach odpowiadających wczesnemu rankowi, gdy słońce zaczęło rozgrzewać powierzchnię po wielu godzinach ciemności. Uważa się, że lokalna gwałtowna zmiana temperatury może powodować naprężenia termiczne na powierzchni, co prowadzi do nagłego szczelinowania i ekspozycji na substancje lotne. Ten materiał szybko nagrzewa się i gwałtownie wybucha.

źródło: krolowa-superstar.blog.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
anikifadiaObrzezany Jerzyona Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obrzezany Jerzy
Gość
Obrzezany Jerzy

Od jutra znosza wizy do USA to zasluga Antka M

ona
Gość
ona

potężne wybuchy widziane z komety ??????????????????????????
z czego je widzimy?????? autorzyna masakra