4 godziny aktywności Słońca w kilkanaście sekund. Zobacz potężny rozbłysk

rozblysk sloneczny

18 czerwca doszło do ogromnego wybuchu na Słońcu. Naukowcy z NASA uwiecznili go na niesamowitym filmie. Jesteście ciekawi efektu ich pracy? Warto zobaczyć.

W rzeczywistości eksplozja na Słońcu z 18 czerwca 2015 roku trwała około czterech godzin, ale specjalistom z NASA udało się ją pokazać w zaledwie kilkanaście sekund. Efekt jest wstrząsający. Sami zobaczcie wideo i oceńcie.

Materiał powstał dzięki rejestracji fal ultrafioletowych, a zdjęcia wykonało obserwatorium dynamiki Słońca SDO (ang. Solar Dynamics Observatory). Jest to sztuczny satelita badający dynamikę aktywności słonecznej. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 2010 roku. Czas misji szacowano na 5 lat, ale istnieje szansa, że potrwa dwa razy dłużej. Panele ogniw słonecznych o powierzchni 6,5 m² mogą generować energię elektryczną o mocy do 1540 W.

rozblysk sloneczny

Seria rozbłysków i zorze polarne w Polsce

W niedzielę 21 czerwca doszło do dwóch silnych koronalnych wyrzutów masy na Słońcu o sile M2 i M2,6. Rozbłyski były skierowane w stronę Ziemi. Dzięki temu w Polsce pojawiły się zorze polarne. Spowodował on zorzę polarną, która na polskim niebie tańczyła w nocy z poniedziałku na wtorek (22/23.06). W wielu regionach kraju duże zachmurzenie uniemożliwiło obserwacje zjawiska.

W poniedziałek 22 czerwca na Słońcu doszło do kolejnego rozbłysku o sile M6,6.

Źródło: NASA Goddard, ENEX Autor: AD/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.