Przed nami burzowe dni. Podczas wakacji zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich i unikaj miejsc, które ściągają pioruny. Zestawiliśmy dla Was kilka takich.

burza

W najbliższych dniach w Polsce prognozowane są burze. Miejscami będą gwałtowne z gradem, ulewami do 40 l/mkw. i silnym wiatrem (w porywach do 90 km/h).

Pioruny są nieobliczalne. Mówi się, że nigdy nie trafiają dwa razy w to samo miejsce, jednak wiemy, że to nie jest prawda. Błyskawica może przeszyć niebo nad nami nawet zanim dotrze do nas burza. Dlatego powinieneś wiedzieć, gdzie nie należy przebywać, podczas gdy zbliża się nawałnica.

Blisko drzew

Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc podczas burzy są lasy i parki. Znajdujące się tam wysokie drzewa ściągają pioruny. Dlatego jeśli na niebie się błyska, lepiej nie zbliżaj się do drzew, a zwłaszcza do tych samotnie stojących. Pomimo że częstym odruchem jest chowanie się przed deszczem pod koronami, jest to bardzo nierozważne.
Otwarta przestrzeń

Podczas burzy unikaj także otwartych przestrzeni. Jeśli już się na takiej znajdziesz, aby nie ściągać wyładowań na siebie, skul się albo połóż na ziemi.

Pole golfowe

Podczas burzy należy przerwać grę w golfa. Pole rozgrywki jest duże, nie ma na nim drzew. Wtedy najwyższym punktem, czyli najlepszym dla pioruna, staje się człowiek. To on jest przewodnikiem, który wybierze piorun, żeby dotrzeć do ziemi. Z tego powodu prawdopodobieństwo uderzenia błyskawicy na polu golfowym jest bardzo wysokie.

Mała łódka

Jeśli nad horyzontem kłębią się burzowe chmury, lepiej szybko uciekaj z wody. Jest ona bardzo dobrym przewodnikiem prądu. Najbardziej niebezpieczne są drewniane łódki. Także żaglówki bez kabiny nie osłonią Cię od uderzenia pioruna. Jako wystające nad taflą wody punkty przyciągają błyskawice jak magnes, zwłaszcza, że ich maszt sięga kilku metrów. Aby uchronić się przed błyskawicami, na łódce należy zamontować piorunochron, który odprowadzi ładunek elektryczny z powietrza do wody.

Ogródek i dom bez piorunochronu

Nawet w pobliżu domu nie jesteśmy bezpieczni. Często podczas burzy wychodzimy do ogródka, myśląc, że nic nam nie grozi. Niestety tylko przebywając w przysłowiowych czterech ścianach, możemy czuć się bezpiecznie. Oczywiście jeśli mamy piorunochron. Dla większej pewności nie zbliżaj się do wanny i umywalki, ponieważ rury również przewodzą prąd.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o