5,5 miliona osób ewakuowało się z Florydy przed huraganem Irma

0
9

Liczba ofiar huraganu Irma wzrosła do 22. Żywioł spustoszył wiele karaibskich wysp. Zmierza w kierunku Florydy. Meteorolodzy prognozują, że uderzenie nastąpi w niedzielę w godzinach popołudniowych. Ewakuowano już 5,6 miliona mieszkańców.

W sobotę popołudniu agencja informacyjna ENEX podała, że bilans ofiar wynikający z przejścia huraganu Irma nad Karaibami wzrósł do 22 osób. Do czwartku informowano o 21 zgonach.

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) w sobotę poinformowało, że Irma uderzy w rejon archipelagu Florida Keys w niedzielę rano. Południowo-zachodnie wybrzeże Florydy osiągnie w niedzielne popołudnie. Prognozuje się, że huragan nie utraci swojej siły.

W sobotę około godziny 14 czasu polskiego Irma znajdowała między Kubą, a Wyspami Bahama, około 365 kilometrów na południe od Florydy.

NHC w piątek informowało, że wiatr osiąga prędkość 250 kilometrów na godzinę, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Huragan Irma na przemian osiąga piątą, najwyższą kategorię, i – również śmiertelnie niebezpieczną – kategorię czwartą na skali Saffira-Simpsona.

U wybrzeży Kuby Irma ponownie przybrała na sile i zyskała kategorię piątą, lecz po kilku godzinach – w sobotę przed południem czasu polskiego – znowu osiągnęła czwartą. Poinformowali o tym naukowcy z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery.

Ewakuacja mieszkańców

W związku z nadciągającym znad Atlantyku potężnym huraganem ponad 5,6 mln mieszkańców Florydy wezwano do ewakuacji. Stanowi to niemal ćwierć populacji tego amerykańskiego stanu. Służby ratunkowe apelują, by wybrzeże opuściło też 540 tys. mieszkańców Georgii.

– Jeśli nie wyjedziecie, będziecie tu na własne ryzyko- powiedział gubernator Florydy Rick Scott.- Jeśli planujecie wyjechać, a nie wyjedziecie dzisiaj wieczorem, będziecie musieli przejść przez ten wyjątkowo niebezpieczny huragan sami – zapowiedział.

Władze otworzyły tymczasowe schronienia dla mieszkańców, którzy nie wyjechali. Hotele w odległej o około 200 km od wybrzeża stolicy stanu Georgia, Atlancie, wypełnione są ewakuowanymi – informuje agencja Associated Press.

W Miami wszystkie szkoły publiczne i uniwersytety zostały zamknięte przynajmniej do poniedziałku. Budynki szkół i uniwersytetów spełniające surowe warunki regulacji wprowadzonych po katastrofalnym huraganie Andrew w roku 1992 zostały zmienione w schroniska.

– Floryda jest na celowniku atomowego huraganu – powiedział gubernator Florydy. – Irma jest monstrualną, katastrofalną burzą, jakiego ten stan jeszcze nie widział – dodał Scott.

Gdzie i kiedy uderzy Irma?

Agencja meteorologiczna Zatoki Tampa w sobotę wydała prognozę przed nadejściem huraganu Irma, w której uwzględniła wszystkie dni obecności huraganu na Florydzie:

„Spodziewamy się, że huragan skręci na północ w stronę południowego zachodu Florydy w sobotę wieczorem. Przyniesie ze sobą wiatr o sile huraganu dla większości tego obszaru w niedzielę po południu, a utrzyma się on do poniedziałku rano. Wiatr o sile huraganu najprawdopodobniej obejmie swoim zasięgiem cały półwysep.”

Trasa huraganu Irma

Według przewidywań synoptyków, w niedzielę pierwszym miejscem lądowania huraganu na Florydzie będzie łańcuch wysp koralowych Florida Keys. Po południu tego dnia Irma ma już dosięgnąć południowo-zachodniego wybrzeża Florydy.

Meteorolodzy z NHC są niemal pewni, że Irma da o sobie znać nie tylko na całej Florydzie, ale obejmie swoim niszczycielskim zasięgiem także część stanów Georgia i Karolina Południowa.

Największym zagrożeniem, jak ostrzegają władze lokalne i federalne koordynujące ewakuację mieszkańców z zagrożonych atakiem huraganu Irma terenów, jest przewidywany gwałtowny wzrost poziomu wód Zatoki Meksykańskiej i Atlantyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.