6 najbardziej niebezpiecznych dla ludzi wulkanów w 2018 roku

niebezpieczne wulkany 2018 rok

Naukowcy ostrzegają przed dużą aktywnością wulkanów. W tym roku pod szczególną obserwacją znajduje się sześć miejsc. Wulkanolodzy obawiają się ich erupcji w 2018 roku – informuje „The Independent”.

Uwagę mediów zazwyczaj przykuwają tylko największe erupcje, choć tylko w 2017 roku każdego tygodnia dochodziło do co najmniej kilkunastu wybuchów wulkanów na całym świecie. W rekordowym tygodniu było aż 27 erupcji.

Największą aktywność odnotowuje się w tzw. „pierścieniu ognia” na Pacyfiku. To miejsce, w którym nakłada się na siebie kilka płyt tektonicznych, powodując wzmożoną aktywność wulkaniczną.

Erupcje następują też w innych miejscach: Indonezji, Tanzanii, czy na Hawajach. Do wielu wybuchów dochodzi też pod powierzchnią oceanów.

Ostatnia supererupcja miała miejsce około 74 tys. lat temu. Wulkan na Sumatrze spowodował wtedy nową epokę lodowcową i prawdopodobnie wpłynął na zmiany w kodzie genetycznym człowieka. Choć podobny wybuch jest mało prawdopodobny, to naukowcy i tak tworzą specjalne raporty dotyczące zagrożeń związanych z wulkanami.

Eksperci podkreślają, że w promieniu 100 km od aktywnych wulkanów żyje obecnie aż 800 milionów osób. Te dane w połączeniu z przewidywaną aktywnością wulkanów pozwoliły naukowcom na opracowanie sześciu najbardziej zagrożonych miejsc w 208 roku.

6 najbardziej niebezpiecznych wulkanów w 2018 roku

Wulkan Kirishima w Japonii, wybuch w 2011 roku

Kirishima

Jeden z najmniej znanych i najbardziej aktywnych wulkanów w Japonii. To grupa kilku stożków wulkanicznych z erupcjami rejestrowanymi nieprzerwanie od 742 roku. Ostatni raz wulkan wybuchł 2011 roku. Jego wzmożoną aktywność odnotowuje się też od października ubiegłego roku. Białe puropusze znad jego krateru wzbijały się na 200 metrów w górę.

Wulkan Merapi

Wulkan Merapi

Wulkan Merapi jest jednym z najniebezpieczniejszych w Indonezji. Powodem są częste erupcje i gęsto zaludnione stoki. Wybuch wulkanu w 2010 roku zabił ponad 400 osób, co było najtragiczniejszym tego typu zdarzeniem w XXI wieku. Według ekspertów kolejna erupcja Merapi jest opóźniona. Jak na razie wulkan jest spokojny.

Wulkan Oraefajokull na Islandii

Oraefajokull

To częściowo pokryty lodem wulkan, który po osiedleniu się ludzi na wyspie wybuchł dwa razy: w 1362 i 1727 roku. W obu przypadkach po erupcji nastąpiły gigantyczne powodzie, które zabiły tysiące osób. Wybuchy uwolniły bowiem wodę z zamarzniętych jezior na jego stokach. Oraefajokull wydaje się budzić. Od sierpnia 2017 roku wewnątrz wulkanu odnotowuje się małe wstrząsy sejsmiczne. Topnieje także lód wewnątrz krateru.

Wulkan Popocatepetl w Meksyku

Wulkan Popocatepetl w Meksyku

To meksykańska „dymiąca góra”, najbardziej aktywny wulkan w kraju. Położona 70 km na południowy-wschód od miasta Meksyk. Obecnie trwa erupcja wulkanu – wyrzuty lawy, opadaniem pyłu i popiołu wulkanicznego.

Wulkan Villarrica w Chile

Villarrica wulkan

Ten pokryty śniegiem wulkan jest jednym z niewielu z aktywnym jeziorem lawy. Od listopada 2017 roku naukowcy odnotowują stopniowy wzrost jego aktywności. Fontanny lawy sięgają nawet 150 metrów.

Wulkan Kilauea na Hawajach

Kilauea wulkan

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:
  • 9
    Udostępnienia

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o