6 niebezpiecznych wulkanów które mogą nieźle namieszać

0
37
aktywne wulkany na świecie na żywo
aktywne wulkany na świecie na żywo

Jako, że w ostatnich tygodniach gwałtownie wzrosła aktywność wulkaniczna i sejsmiczna na świecie stworzyliśmy listę 6 niebezpiecznych wulkanów z opisami, zdjęciami i filmami, których erupcja jest nieunikniona w przyszłości ze względu na ich regularną aktywność i przyniesie katastrofalne skutki.

6. Islandia wulkan Katla (1512 m n.p.m)

Islandia wulkan Katla google map

Islandia wulkan Katla

Największy wulkan na Islandii i najbardziej niebezpieczny w tym regionie usytuowany jest w południowej części wyspy wulkanicznej pod lodowcem Mýrdalsjökull. Nazwę Katla, którą mu przypisano wywodzi się z języka islandzkiego a w tłumaczeniu oznacza kotły. Krater wulkanu ma rozmiar 10 km². Ostatnia erupcja wulkanu Katla na Islandii miała miejsce w 1918 roku od czasów osiedlenia się pierwszych osadników.

Jeżeli doszło by do wybuchu tego wulkanu siła erupcji była by 10 razy większa od wulkanu Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą. Specjaliści wieszczą, że aktywność wulkaniczna i sejsmiczna spowodowana ruchami magmy na Islandii jest tak duże, że do wybuchu może dojść w nadchodzącym 2015 roku.

5. Wyspy Kanaryjskie wulkan Cumbre Vieja (2426 m n.p.m)

Wyspy Kanaryjskie wulkan Cumbre Vieja google map

Wyspy Kanaryjskie wulkan Cumbre Vieja

Wulkan Cumbre Vieja na wyspach Kanaryjskich posiada stożkowaty kształt dzieli wyspę na dwie części a ze względu na jego wysokość po przeciwnych stronach wyspy panuje inny klimat.  Erupcja tego wulkanu ostatni raz wystąpiła w 1971 roku. Od tego czasu wulkan jest nieaktywny ale nie oznacza to, że jest wygasły. Na południe od tego wulkanu dochodzi do bardzo częstych erupcji z wulkanów bliźniaczych.

Nad północną częścią wyspy dominuje olbrzymi krater Caldera de Taburiente, który powstał na skutek erozji i wewnętrznych obsunięć korony wulkanu, która przed tym zdarzeniem miała wysokość 3500 metrów n.p.m. Krater Cumbre Vieja otaczają wysokie wzniesienia od 1700 do 2400 m n.p.m.

Jeżeli dojdzie do erupcji tego wulkanu to spowoduje osunięcie się zachodniej części zbocza do oceanu co będzie miało katastrofalne skutki. Według komputerowych symulacji naukowców powstanie mega tsunami poruszające się z prędkością 800 km/h. Tsunami to będzie miało na tyle siły, żeby zatopić Florydę, całe wybrzeże Brazylii oraz cześć Europy.

4. Włochy wulkan Wezuwiusz (1281 m n.p.m)

Włochy wulkan Wezuwiusz

Włochy wulkan Wezuwiusz

Wezuwiusz jest to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych wulkanów w Europie.  Usytuowany jest na terenie Włoch na Półwyspie Apenińskim, nad Zatoką Neapolitańską. Wulkan ten zalicza się do grona pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Początki jego aktywności sięgają okresu sprzed około 16 tys. lat. Wezuwiusz zaliczany jest do stratowulkanów. Wulkan ten najbardziej aktywny był w lata 1631-1872. Średnica jego krateru wynosi 550-650 metrów a głębokość samego stożka krateru to 230 metrów. Zawsze gdy ten wulkan wybuchał erupcja była bardzo gwałtowna, miała dużą siłę a z krateru wystrzeliwały duże fontanny lawy i kawały gruzu wulkanicznego.

Erupcja Wezuwiusza była by katastrofalna dla dziesiątek tysięcy osób. W pobliżu wulkanu żyje około 3 miliony ludzi a 600 tysięcy żyje w strefie czerwonej czyli najbardziej zagrożonej w czasie erupcji. Podczas erupcji zginęło by wiele tysięcy ludzi a szkody, które wyrządził by ten wulkan szacuje się na 30 miliardów dolarów. Wezuwiusz  jest  najbardziej niebezpiecznym wulkanem w lądowej części Europy.

3. Meksyk wulkan Popocatépetl (5452 m n.p.m)

Meksyk wulkan Popocatépetl

Meksyk wulkan Popocatépetl

Wulkan Popocatépetl zwany też jako El Popo lub Don Goyo jest czynnym stratowulkanem zlokalizowanym w Meksyku na Wyżynie Meksykańskiej. Położony jest 70 kilometrów od stolicy Meksyku miasta nazwanym Meksyk. Jest drugim pod względem wysokości szczytem Meksyku a jego nazwa Popocatépetl wywodzi się z języka Azteków a w tłumaczeniu oznacza dymiącą górę. Nazwa ta została mu przypisana ze względu na bardzo gęste chmury dymu i popiołu wydobywające się zawsze przed erupcją i w czasie jego wzmożonej aktywności.

Krater tego pięknego wulkanu ma średnicę 600 metrów a w środku znajdują się ogromne złoża siarki. Stożek tego wulkanu jest wiecznie biały ze względu na to, że znajduje się powyżej wysokości 4300 m n.p.m. zwanej granicą wiecznego śniegu. Ze względu na aktywność tego wulkanu i ciągłe wydzielanie się ciepła nie powstały tam lodowce. Stok wulkanu jest bardzo efektownie porośnięty a występuje na nim piętrowość roślinna czyli rosną na dole  lasy dębowe a ze wzrostem wysokości można spotkać kolejno lasy  sosnowe, jodłowe i daglezjowe. Kolejno występuje roślinność krzaczasta, łąki przechodzące w skalne odcinki które wyżej są pokryte śniegiem.

Od 1347 roku wulkan Popocatépetl wybuchał 19 razy. W 1947 rozpoczął się okres stałej, wzmożonej aktywności wulkanu. 21 grudnia 1994 El Popo wyrzucił trujące gazy i pył wulkaniczny, który zagrażał życiu ludzi kilkaset kilometrów dalej. W 2000 roku z powodu groźby erupcji wulkanu doszło do ewakuacji ludności zamieszkujących okoliczne wioski. Dwa dni później doszło do eksplozji El Popo, która była jedną z większych w dziejach tego wulkanu.

W przypadku erupcji tego wulkanu największym zagrożeniem były bo potoki błota spływające ze zboczy, ogromna chmura siarki z popiołem która mogła by zabić olbrzymią ilość ludzi w Meksyku.

Oglądnij warto:

2. Indonezja wulkan Tambora (2850 m n.p.m)

Indonezja wulkan Tambora

Indonezja wulkan Tambora

Wulkan Gunung Tambora jest czynnym wulkanem na Indonezji, zaliczany do stratowulkanów.  Największa erupcja tego wulkanu miała miejsce 10 kwietnia 1815 roku i została oceniona jako jedna z najpotężniejszych erupcji w czasach historycznych. Z wulkanu wydobyło się wtedy ok. 100 km³ materiału wulkanicznego. Według szacunków przed erupcją wulkan miał wysokość 4200 m n.p.m a słup pyłu wulkanicznego i dymu osiągnął gigantyczną wysokość 44 kilometrów. Popiół wulkaniczny został rozrzucony w promieniu 1300 km a na wyspach oddalonych aż o 900 kilometrów czyli na Jawie i Borneo warstwa popiołu wynosiła około 1 cm grubości. Grzmoty wybuchu wulkanu były słyszane w promieni 1500 km. Średnica krateru tego wulkany to ok. 7 km a głębokość wynosi 1100 metrów.

Kilka miesięcy po gwałtownej erupcji nastał rok 1816, który został nazwany „Rokiem bez Lata”. Obniżyła się wtedy temperatura na Ziemi i zanotowana wtedy znaczny spadek plonów zbóż w Europie i Ameryce Północnej. Gwałtowna erupcja tego wulkanu spowodowała by groźne konsekwencje. Ostatni raz wulkan  Gunung Tambora wybuchał w 1967 roku.

 1. USA Kaldera superwulkanu  Yellowstone (3142 m n.p.m) 

USA Kaldera superwulkanu  Yellowstone

USA Kaldera superwulkanu  Yellowstone

superwulkan yellowstone

Kaldera Yellowstone czyli krater tego superwulkanu zlokalizowany jest w USA na terenie Parku Narodowego Yellowstone pod ziemią. Krater wulkanu bardzo ciężko jest dostrzec ponieważ jest gigantycznych rozmiarów 55 x 80 km i znajduje się nad tzw. plamą gorąca czyli potężną komorą magmową, która jest cały czas aktywna, w której zbiera się lawa.

Krater jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach, które miały miejsce 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu, erupcja ta była największa i został jej  przypisany najwyższy stopień w 8-stopniowej skali Indeks Eksplozywności Wulkanicznej.  640 tys. lat temu atmosfera Ziemi została nafaszerowana ponad 1000 km³ materiału piroklastycznego. Po zakończeniu się erupcji zapadła się opróżniona jedna z kilku komór magmowych i powstało ogromne zapadlisko. Później następowały mniejsze erupcje lawowe, bez wyrzutu piroklastyków. Ostatni wypływ lawy miał miejsce 70 000 lat temu. Badania terenu falami sejsmicznymi wykazały że komora magmowa znajduje się 5 – 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Ze względu na możliwość kolejnego wybuchu, kaldera jest monitorowana za pomocą rozmieszczonych na jej obszarze odbiorników GPS  oraz pomiarów radarowych wykonywanych przez satelity. W obserwacje kaldery zaangażowane są zespoły uczonych z University of Utah w Salt Lake City oraz z US Geological Survey. Dzięki tym pomiarom stwierdzono, że w latach 1987-1995 dno całej kaldery opadło o ok. 11 cm, a potem zaczęło się podnosić w północnej części oraz że w latach 1997-2003 północny skraj kaldery podniósł się o 12 cm, natomiast jej centralna część osiadła. Obserwacje te sugerowały, że gorąca magma, wypełniająca komorę magmową pod kalderą (na głębokości ok. 10 km pod powierzchnią ziemi), przepłynęła z jej centralnej części w stronę północnego skraju.

Ostatnie pomiary, przeprowadzone między połową roku 2004 a końcem 2006, wskazują na gwałtowny zwrot, jaki nastąpił w tym czasie pod kalderą. Północna jej część, która puchła przez szereg ostatnich lat, nagle opadła o 8 cm, podczas gdy centrum, obniżające sie od ponad 20 lat, podniosło się aż o 18 cm. Wynika z tego, że centralna część kaldery podnosiła się w tym czasie o 7 cm rocznie. Jest to najszybsze tempo zmian od czasu, gdy zaczęto przeprowadzać systematyczne pomiary (od 1923 r.).

Symulacja erupcji superwulkanu Yellowstone

Szacuje się, że kolejna erupcja o skali tej sprzed 640 tys. lat zniszczyłaby znaczną część Stanów Zjednoczonych i doprowadziła do ochłodzenia klimatu z powodu olbrzymich ilości uwalnianych do atmosfery tlenków siarki, które tworzą cienki welon kwasu siarkowego naokoło planety odbijający słoneczne światło przez wiele lat. Podobne skutki przyniósł wybuch superwulkanu Toba na Sumatrze ok. 75 tys. lat temu, stawiając na krawędzi zagłady gatunek Homo sapiens i ograniczając populację ludzką do zaledwie kilku tysięcy osobników.

Scenariusz możliwej katastrofy, wywołanej kolejną erupcją superwulkanu Yellowstone, został przedstawiony w filmie dokumentalnym, zrealizowanym w koprodukcji BBC i Discovery Channel w 2005 r. Dokumentowi nadano tytuł „Superwulkan”.

„Superwulkan” – cały film. Lektor PL

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o