70 tysięcy lat temu Ziemię dotchnęło gigantyczne tsunami

Co łączy wulkan, tsunami i tajemnicze głazy? Okazuje się, że wspólna przeszłość. Naukowcy tłumaczą skąd wzięły się oceaniczne skały na środku wyspy Santiago. Odtworzyli historię zapadającego się wulkanu i gigantycznych fal tsunami.

tsunami

Naukowcy, przyjrzeli się uważnie dwóm sąsiadującym ze sobą wyspom na zachód od Afryki – Fogo i Santiago (Wyspy Zielonego Przylądka).

Swoją uwagę skupili na wyspie Fogo, na której znajduje się wulkan. Znaleźli dowody na to, że nagłe zapadnięcie się wulkanu – około 73 tysięcy lat temu – utworzyło wielką falę tsunami. Co więcej – twierdzą, że przyćmiła ona wszystko, co ludzie widzieli na Ziemi. Specjaliści podają, że wysokość fali mogła dojść do 230 metrów.

– Uważamy, że bok wulkanu zapadł się tak gwałtownie, że mogło to wyzwolić gigantyczne tsunami – powiedział główny autor badań Ricardo Ramalho Columbia University w Nowym Jorku.

Tajemnicze głazy

Skąd się wzięła ta teoria w głowach naukowców? Zaciekawiły ich dziwne głazy na wyspie Santiago (położona 34 km na wschód od Fogo. Znajdują się one ponad 600 metrów w głąb lądu na wysokości 200 metrów nad poziomem morza. Niektóre z nich są tak duże, jak samochody dostawcze i ważą do 770 ton. Wyróżniają się na tle geologicznym, ponieważ wyspa ta jest stosunkowo młoda i budują je skały wulkaniczne. Tajemnicze głazy bardziej przypominają te, które przebywają w wodzie, albo otaczają wybrzeże, czyli wapienie i podmorskie bazalty. Eksperci twierdzą, że głazy te zostały przyniesione przez gigantyczną falę. Wiedząc ile ważą ustalili jak wielka musiała być owa fala.

Ekspert potwierdza

Bill McGuire, ekspert w sprawie fal tsunami, emerytowany profesor w University College London (UCL), który nie był zaangażowany w badania, wypowiada się o nich w samych superlatywach: „Analizy zapewniają solidne dowody powstawania megatsunami, które średnio zdarza się raz na 10 tysięcy lat. Przykład wyspy Fogo i Santiago świadczy o tym, że gigantyczne tsunami przynosi katastrofalne skutki.”

Duże zagrożenie

Stożek nadal jest aktywny, jednak w dzisiejszych czasach wybucha średnio raz na 20 lat. Jednak kilkanaście tysięcy lat temu był on jednym z najbardziej aktywnym wulkanem na Ziemi. Dlatego wszystkie wulkaniczne obiekty na Oceanach są bardzo niebezpieczne.

– Wulkany na oceanach stanowią poważne zagrożenie dla otaczających je wysp – twierdzi McGuire.

Kilka mniejszych fal

Specjaliści zastanawiają się teraz czy wszystkie kaldery (zapadnięte wulkany) powstały gwałtownie i stworzyły wielką falę. Przychylają się jednak do tezy, że zdarza się to stosunkowo rzadko i mogą wygenerować nie jedno gigantyczne, ale kilka mniejszych fal.

– Nie zdarzają się one często (nagłe zapadnie się wulkanów – przyp. red.), ale musimy wziąć to pod uwagę, jeśli mówimy o potencjalnych zagrożeniach, wynikających z tego rodzaju aktywności wulkanicznej – stwierdził Ramalho.

Trzęsienie ziemi wywołuje wielką falę

tsunami

Fala tsunami nie musi być wygenerowana przez wulkanizm. Często wywołują je trzęsienia ziemi. Tak było w przypadku wstrząsów na Alasce w Wielki Piątek 1964 roku. Odnotowane wtedy wstrząsy o magnitudzie 9,2 do dziś pozostają w czołówce najsilniejszych w historii pomiarów.

tsunami

tsunami

Wygenerowały falę tsunami o wysokości przekraczającej nawet 30 m, która przetoczyła się niemal przez cały Ocean Spokojny. W Zatoce Valdez wypiętrzyła się na wysokość aż 60 m. Zobacz jak fale rozchodziły się po Oceanie:

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “70 tysięcy lat temu Ziemię dotchnęło gigantyczne tsunami”

 1. DotCHnęło??? Po jakiemu to?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Najlepsze jest to, że „szanownemu redaktorowi”, którego nawet nie stać, żeby się podpisać pod artykułem, błąd się podkreślił podczas pisania, no ale przecież on wie lepiej jak jest poprawnie.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.