8 najtragiczniejszych trzęsień ziemi wszech czasów

trzęsienie ziemi

W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w niedzielę pogranicze Iranu i Iraku, zginęło blisko 400 osób. Jednak w latach poprzednich zdarzały się wstrząsy, które pozbawiały życie dziesiątki, a nawet setki tysięcy ludzi. Spójrzmy na listę dziesięciu najtragiczniejszych trzęsień ziemi w historii.

Shensi, Chiny, 23 stycznia 1556
Magnituda około 8 stopni, zginęło 830 tys. ludzi

To tragiczne trzęsienie ziemi miało miejsce w prowincji Shaanxi (dawniej Shensi) w Chinach, około 80 km na wschód-północny wschód od Xi’an, stolicy Shaanxi. Szacuje się, że zginęło ok. 830 tys. ludzi. Zniszczenia odnotowano w promieniu 400 kilometrów na północny-wschód od epicentrum, a raporty o uszkodzeniach zarejestrowano nawet w Liuyang w Hunan, oddalonego ponad 800 kilometrów. Wstrząs był tak silny, że popękał grunt, wypiętrzyły się okoliczne gór i doszło do licznych osunięć ziemi. Większość miast w zniszczonych miastach donosiła o zawalonych murach miejskich oraz popękanych rurach wodociągowych.

Tangshan, Chiny, 27 lipca 1976
Magnituda 7,5. Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych 225 tys., szacunkowa 655 tys.

Zniszczenia w wyniku wstrząsów sięgały aż do Pekinu. Jest to prawdopodobnie największa liczba ofiar trzęsienia ziemi w ciągu ostatnich czterech stuleci i druga największa w historii.

Aleppo, Syria, 9 sierpnia 1138
Magnituda nieznana, około 230 tys. zgonów

Współczesne doniesienia mówią, że mury drugiego co do wielkości miasta Syrii zupełnie się rozpadły, a skały zsunęły się na ulice. Zawaliła się również Cytadela Aleppo, która przygniotła setki ludzi. Chociaż Aleppo było największą społecznością dotkniętą przez trzęsienie ziemi, najprawdopodobniej nie doznała największych szkód. Europejscy krzyżowcy zbudowali cytadelę w pobliskim Harim, która została zrównana z ziemią. Zniszczeniu uległ również fort muzułmański w Al-Atarib, a także kilka mniejszych miasteczek i twierdz.

Wstrząs był tak potężny, że był odczuwalny w Damaszku, oddalonego ok. 330 km na południe.
Trzęsienie ziemi w Aleppo było pierwszym z kilku, które miało miejsce w latach 1138-1139, niszcząc tereny od północnej Syrii do zachodniej Turcji.

Sumatra, Indonezja, 26 grudnia 2004
Magnituda 9,1, 227 898 zgonów

Było to trzecie pod względem wielkości trzęsienie ziemi w historii od 1900 roku i największe od 1964 r., które dotknęło Alaskę. Ogółem 227 898 osób poniosło śmierć lub uznano za zmarłych, a około 1,7 mln ludzi przesiedlono przez trzęsienie ziemi i falę tsunami w 14 krajach w Azji Południowej i Afryce Wschodniej.

Haiti, 12 stycznia 2010
Magnituda 7,0 stopnia w skali Richtera, 222 570 ofiar

Według oficjalnych szacunków, 300 tys. osób zostało rannych, 1,3 miliona przesiedlono, 97 294 domy zostały zniszczone, a 188,383 uszkodzone w rejonie Port-au-Prince i na znacznej części południowego Haiti. Do ofiar trzęsienia zaliczono również cztery osoby, które zginęły przez lokalną falę tsunami w rejonie Petit Paradis w pobliżu Leogane. Fale tsunami odnotowano również w Jacmel, Les Cayes, Petit Goave, Leogane, Luly i Anse a Galets.

Damghan, Iran, 22 grudnia 856
Magnituda nieznana, 200 tys. zgonów

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodni odcinek Iranu o długości ponad 300 kilometrów od epicentrum znajdującym się bezpośrednio pod miastem Demghan, które było wówczas stolicą. Większość miasta została zniszczona, podobnie jak sąsiednie obszary. Około 200 000 osób zostało zabitych.

Haiyuan, Ningxia, Chiny, 16 grudnia 1920 r
Magnituda 7,8 stopnia w skali Richtera, około 200 000 zgonów.

To trzęsienie ziemi spowodowało całkowite zniszczenie w rejonie Lijunbu-Haiyuan-Ganyanchi. Ponad 73 000 osób zostało zabitych w hrabstwie Haiyuan. Osuwisko pochowano wioskę Sujiahe w okręgu Xiji. Ponad 30 000 ludzi zostało zabitych w hrabstwie Guyuan. Prawie wszystkie domy zawaliły się w miastach Longde i Huining. W obszarze epicentrum odnotowano gigantyczne osunięcia ziemi i pęknięcia gruntów. Niektóre rzeki uległy spiętrzeniu, inne zmieniły kurs.

Ardabil, Iran, 23 marca 893 r.
Wielkość nieznana, 150 tys. zgonów

37 lat po katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Damghan, Iran znów dotknął silny wstrząs. Tym razem zginęło 150 tys. osób i zniszczyło największe miasto w północno-zachodniej części kraju.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o