Afganistan: lawina zabiła 200 osób

Afganistan lawina

Już prawie 200 osób zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia po zejściu lawin śnieżnych na północnym wschodzie Afganistanu, ocenianych przez władze jako najgorsze od 30 lat. Z czwartkowych prognoz wynika, że obfite opady śniegu utrzymają się jeszcze przez dwa dni.

– Lawina, jaka zeszła w górach w Afganistanie zasypała setki osób – podał w środę 25 lutego rząd. To jedno z najgorszych tego typu wydarzeń na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Dramat rozegrał się w pobliżu wioski Malaspa. Jak podaje portal presstv.ir, zginęło ponad 200 osób, a ponad 100 odniosło obrażenia. –

Afganistan lawina

Dziesiątki ofiar

Najbardziej ucierpiała prowincja Pandższer, położona ok. 100 km na północny wschód od stolicy Afganistanu, Kabulu. Pod śniegiem wciąż jest troje dzieci – rozpaczał mężczyzna niedługo po tragedii.

– Śniegu w takich ilościach ani tylu lawin nie widzieliśmy od 30 lat – powiedział gubernator prowincji Abdul Rahman Kabiri. W środę lawiny zeszły również w prowincji Laghman i Nangarhar na wschodzie oraz Bamjan w środkowym Afganistanie.

Afganistan lawina

Klęska i błogosławieństwo

Władze ogłosiły stan nieuchronnego zagrożenia humanitarnego, potęgowanego przez fatalne warunki atmosferyczne, utrzymujące się w regionie. Ponadto do części wiosek nie mogą dojechać karetki, ponieważ drogi blokuje śnieg.

Agencja Reutera zauważa, że dla znacznej części afgańskich rolników duże opady śniegu to błogosławieństwo – wielu z nich wykorzystuje wodę z topiącego się w górach śniegu do nawadniania pól wiosną i latem.

Afganistan lawina

Częste i śmiertelne

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) rolnictwo jest motorem napędowym odbudowującej się ze zniszczeń wojennych afgańskiej gospodarki, a trzy czwarte ludności kraju mieszka na terenach wiejskich. W lawinach i burzach śnieżnych, częstych w Afganistanie, giną co roku dziesiątki ludzi. W 2010 roku w lawinie na przełęczy Salang w Hindukuszu zginęło ponad 160 osób.

Źródło: Reuters TV  Autor: mb/mk

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.