Afganistan: Ponad 180 ofiar, prawie 1000 rannych po trzęsieniu ziemi

Co najmniej 180 osób zginęło i niemal 1000 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które wystąpiło w poniedziałek w Azji Południowej. Jego magnituda wyniosła 7,5, jak poinformowała amerykańska służba sejsmologiczna USGS. Są obawy, że ostateczna liczba ofiar okaże się znacznie większa, niż podawano początkowo.

Epicentrum znajdowało się ok. 80 km na południowy wschód od Fajzabadu, w trudno dostępnym regionie w Hindukuszu, a hipocentrum (ognisko wstrząsów) – na głębokości prawie 200 km. Wstrząsy były odczuwalne w Indiach, Nepalu, Pakistanie i Afganistanie.

Według zeznań świadków wszystko trwało zaledwie minutę. W Kabulu ziemia drżała przez około 45 sekund.

Afganistan trzesienie ziemi

Ofiary i ranni

Według najnowszych danych najwięcej ofiar jest w pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa (dawna Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna) i na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie. Docierają stamtąd informacje o zawalonych domach, panice, osunięciach się ziemi.

Jak donosi amerykańska agencja prasowa Associated Press tylko w północno-wschodnim Pakistanie zginęło co najmniej 145 osób, a całkowita liczba ofiar trzęsienia ziemi wzrosła do 180.

Afganistan trzesienie ziemi

Afganistan trzesienie ziemi

Afganistan trzesienie ziemi

Według informacji zamieszczonej przez ABC News pakistańskie władze potwierdziły śmierć 147 osób i obrażenia poniesione przez ponad 600 osób. Natomiast afgańskie władze informują o śmierci 33 osób i ponad 200 rannych.

W Afganistanie 12 uczennic zginęło w prowincji Tachar, gdzie w jednej ze szkół wybuchła panika. Ponad 30 dziewcząt odniosło obrażenia; zawieziono je do szpitala w Talukanie.

Podczas trzęsienia ziemi dwie starsze kobiety w północnym Kaszmirze doznały ataku serca, wskutek czego zmarły.

Strach i panika

– Modliłem się, kiedy ogromne trzęsienie ziemi wstrząsnęło moim domem. Wybiegłem w panice na ulicę – powiedział Munir Anwar, mieszkaniec pakistańskiego Liaquat Pur.

Ludzie wybiegli na zewnątrz, krzycząc, płacząc i recytując uspokajające modlitwy.

– Sądziłem, że nadszedł koniec świata – powiedział właściciel sklepu Iqbal Bhat.

W Kabulu doszło do przerw w dostawach energii elektrycznej i awarii łączności telefonicznej. W północnych Indiach ludzie w panice wybiegali z domów. Wstrząsy były odczuwalne w Delhi i w Katmandu (Nepal). W indyjskim Kaszmirze przestała działać telefonia komórkowa.

Trzęsienia ziemi często nawiedzają region, jednak wyrządzone szkody są zwykle niewielkie.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.