Agencja Kosmiczna ESA: Zbudujemy bazy na Księżycu, potem polecimy na Marsa

Baza na księżycu

Nowy dyrektor Europejskiej Agencji Kosmicznej nie próżnuje. W wywiadzie dla BBC prof. Johann-Dietrich Woerner zdradził, że zamierza zbudować bazę na Księżycu. To ma być przedsmak jeszcze większych planów. Księżycowa wioska posłuży jako baza testowa przed misją na Marsa.

– Musimy patrzeć w przyszłość, poza Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – mówił. – Powinniśmy stworzyć mniejszy statek kosmiczny na niskiej orbicie Ziemi do badań w warunkach mikrograwitacji. Proponuję również stworzyć bazę po drugiej stronie Księżyca – dodał. Baza na księżycu

Baza na księżycu

Woerner podkreśla, że kolonia na Srebrnym Globie może być bardzo praktyczna i przydatna.

– Wioska na Księżycu to nie kilka domów, kościół i ratusz. Powinna być bazą partnerów z całego świata wsparta przez roboty, astronautów i satelity komunikacyjne – dodaje.

Pomoże drukarka 3D

Kolonia będzie usytuowana po drugiej (niewidocznej z Ziemi) stronie Księżyca i posłuży jako baza testów dla przyszłych misji na Marsa. Woerner wierzy, że w zbudowaniu wioski mogą pomóc autonomiczne roboty, które na których pokładzie znajdzie się specjalna drukarka 3D.

Baza wydrukowana przez Agencję Kosmiczną ESA

O takiej wizji powstania księżycowej wioski ESA marzy już od jakiegoś czasu. W 2013 roku wraz z firmą Foster + Partners, założoną przez słynnego brytyjskiego architekta Normana Fostera agencja zaprojektowała specjalną kopułę ze ścianami o komórkowej strukturze, opracowanej dla ochrony astronautów przed mikrometeoroidami (okruchami skalnymi) i promieniowaniem kosmicznym.

– Drukowanie 3D może dopomóc w osiedlaniu się na Księżycu przy ograniczonej logistyce z Ziemi – powiedział wówczas Scott Hovland z ESA. – Nowe możliwości, jakie otwiera ta metoda, mogą być uwzględniane przez agencje kosmiczne przy planowaniu podboju kosmosu – dodał.

Baza na księżycu

Baza na księżycu

Misja zjednoczy narody? 

Johann-Dietrich Woerner ma nadzieję, że do realizacji stworzenia księżycowej wioski zaangażują się różne narody, które wiodą prym w badaniach kosmicznych, a są w geopolitycznym konflikcie.

– Mamy wystarczająco dużo podziałów na Ziemi. Księżyc wydaje się być dobrym miejscem. Izolowanie się nie jest właściwą drogą. Lepszym rozwiązaniem jest wzajemna współpraca w przestrzeni, która wzmocni więzi na Ziemi.

Źródło: esa, independent.co.uk, tvn meteo Autor: PW/rp

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Agencja Kosmiczna ESA: Zbudujemy bazy na Księżycu, potem polecimy na Marsa”

 1. Jakby księżyc był hologramem to nie było by przypływów i odpływów mórz i oceanów, słabo uważałeś na geografii w podstawówce.

  A jeśli chodzi o holografy Link: https://www.youtube.com/watch?v=OjIPOKMTY5o

  technologia 7D, i wyobraźcie sobie że samoloty które walnęły w wieże WTC (World Trade Center) to hologramy, mało było złomu po samolotach
  a sam wybuch był sztucznie inicjowany

  USA to bankrut, musieli coś zrobić jak pieniądz niema pokrycia .

  A my wszyscy żyjemy w matrixie a Bóg jest serverem NSA

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. A co brałeś ?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Księżyc jest hologramem więc jak tam można cokolwiek wybudować.. ?
  Już od dawna ludzie obserwują iż chmury przechodzą przed i za księżycem…więc i odległość się nie zgadza i inne rzeczy także…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.