Aktualizacja erupcji wulkanu na Hawajach: Czy wulkan Kilauea to superwulkan?

Hawajski wulkan Kilauea wypluwa cały czas fontanny lawy na Big Island, zmuszając tysiące ludzi do ewakuacji. Erupcja wulkanu trwa nieustannie od 1983 roku. Kilauea jest definiowany jako superwulkan?

Wulkan Kilauea, jeden z pięciu na wyspie, zaczął erupcję w czwartek po serii trzęsień ziemi w ciągu ostatniego tygodnia, podała amerykańska Służba Geologiczna na swojej stronie internetowej.

Mieszkańcy Leilani Estates i dzielnic Lanipuna Gardens, zamieszkałych przez około 1700 osób, zostali zmuszeni do ewakuacji po tym, jak lawa zaczęła wypływać ze szczelin w drodze i lasu tuż nieopodal domostw.

wulkan Kilauea Hawaje

wulkan Kilauea Hawaje

wulkan Kilauea Hawaje

Czy wulkan Kilauea to superwulkan?

Badanie geologiczne Stanów Zjednoczonych opisuje „superwulkan” jako taki, który miał erupcję wielkości 8 na wskaźniku wybuchu wulkanu (VEI), czyli objętość wyrzuconego materiału wulkanicznego (magmy i materiałów piroklastycznych) musi przekraczać 1000 km³ w krótki czasie.

Erupcja superwulkanu może być nawet tysiące razy silniejsza od największych erupcji zwykłych wulkanów. Park Narodowy Yellowstone jest znanym super wulkanem w Ameryce.

Inne super wulkany występują w Japonii, Indonezji, Ameryce Południowej, Long Valley we wschodniej Kalifornii i Nowej Zelandii.

Na Ziemi jest około 20 znanych superwulkanów.

Największą erupcją superwulkanu w epoce nowożytnej była erupcja wulkanu Tambora w Indonezji.

Superwulkan Tambora
Superwulkan Tambora

Góra Kilauea na Hawajach jest zerowa w tym indeksie i ma stały, łagodny przepływ magmy i dlatego nie jest zwana superwulkanem.

Wulkan jest aktywny od 1983 roku, ponieważ lawa nieustannie wypływa z co najmniej jednego ujścia – zwykle z otworu Pu’u’Ō’ō Kilauea. Znajduje się na południowo-wschodniej stronie Wielkiej Wyspy Hawajów i opiera się na bokach, jeśli jest większym sąsiadem Mauna Loa.

Wulkan Kilauea Hawaje

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o