Aktualnie smog w Polsce jest większy niż w Pekinie

Zwiększone ogrzewanie spowodowane przez panujące w Polsce niskie temperatury sprawiło, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest aktualnie większe niż w Pekinie – jednym z najbardziej narażonych na smog miast na świecie. Dodatkowo brak wiatru sprawia, że wszystkie zanieczyszczenia tkwią tuż przy powierzchni ziemi. Prognozy niestety nie są dobre i sytuacja może ulec pogorszeniu!

Problem ze smogiem dotyczy w niedzielę prawie wszystkich miast Polski. Najgorsza sytuacja panuje na południu oraz w centrum, m.in. w Warszawie i Krakowie, gdzie stężenie pyłu zawieszonego jest nawet 1500-krotnie wyższe niż normy Światowej Organizacji Zdrowia – alarmuje Alert Smogowy.
Według portalu WawaLove, w sześciostopniowej skali, która określa jakość powietrza, w stolicy odnotowano dziś najwyższy, niebezpieczny dla ludzi stopień zanieczyszczenia.

 

 

Smog nad Krakowem

„Powietrze w Warszawie jest dziś gorsze niż w Pekinie” – napisał stołeczny ratusz na stronie internetowej. Z uwagi na bardzo wysokie zanieczyszczenie Inspekcja Ochrony Środowiska apeluje, by unikać dziś przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez osoby starsze, schorowane i małe dzieci. „Zanieczyszczenie jest tak duże, że jego wdychanie może powodować poważne zmiany w układzie oddechowym” – dodaje IOŚ.

Smog widoczny jest w wielu miejscowościach w naszym kraju w postaci charakterystycznej szaro-białej mgiełki. Dodatkowo w powietrzu unosi się zapach „spalenizny”. „I jak tu nie chorować? Powietrze jest dzisiaj tragiczne, drapie mnie w gardle i ciągle kaszlę” – skarżą się mieszkańcy Warszawy. Podobnie jest na Górnym Śląsku, gdzie poziom pyłu zawieszonego PM2,5 przekracza dopuszczalne normy 1000-krotnie. Tak jest m.in. w Bytomiu, Świętochłowicach, Gliwicach, Raciborzu i Katowicach.

smog Warszawa

W związku z bardzo wysokim zanieczyszczeniem powietrza m.in. w Warszawie ratusz ogłosił na poniedziałek bezwzględny zakaz jakiegokolwiek wysiłku fizycznego na lekcjach wf-u na zewnątrz. Władze stolicy i kilku miast na południu Polski, w tym Krakowa, zastanawiają się nad wprowadzeniem darmowej komunikacji miejskiej, by zmniejszyć w ten sposób stopień zanieczyszczenia.

Przyczyną gigantycznego smogu w Polsce jest oczywiście utrzymujący się wyż i bardzo niskie temperatury. Zanieczyszczenia, jakie wydobywają się kominów przez spalanie węgla, drewna i innych śmieci do ogrzania naszych domów zatrzymują się przy powierzchni ziemi z powodu inwersji temperatury, a także bezwietrznej pogody. Taka sytuacja, według synoptyków, ma utrzymać się do środy, a jutro koncentracja zanieczyszczeń może być jedną z największych w historii!

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Aktualnie smog w Polsce jest większy niż w Pekinie”

 1. Eo nie smog a punkt rosy! Naukofffcy ponapisywali ze w pOLCECE mamy wieksze niz w pekinie,aaa to chyba oczywiste;)

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. W sobotę nad Łodzią (około 25 tysięcy wyciętych drzew za władzy obecnej prezydent)rozpylali chemtraile a w niedzielę ogłosili smog.

  Ludzie nie wiążą tych zjawisk ze sobą. Nie widzą samolotów dziwnie latających, nie widzą dziwnych smug. Owszem, twierdzą że samochody wydzielają spaliny, ale samoloty… o nie! O chemtrailach oficjalnie cicho, a kto porusza ten temat to jest niespełna rozumu.

  A wystarczy przecież regularnie obserwować niebo…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.