Aktywność słoneczna: w tym miesięcu czeka nas pięć dużych burz magnetycznych

słońce

Astrofizycy przewidują, że w maju na Ziemi dojdzie do pięć dużych burz geomagnetycznych, podczas których indeks fluktuacji magnetycznych (Kp) przekroczy 4. Pertubacje ziemskiej magnetosfery mają nastąpić 12, 13, 14, 15 i 18 maja.

W zeszłym tygodniu na Słońcu plam prawie nie było, a aktywność naszej dziennej gwiazdy była bardzo niska. Jednak w tej chwili na tarczy Słońca znajduje się pięć obszarów, z których dwa oznaczone numerami 2335 oraz 2339 mogą sprzyjać silnym rozbłyskom – podaje SpaceWeather.

Wygląd słońca z dnia 08.-5.2015  godzina 7:00słońce

Warto też dodać, że plama oznaczona numerem 2339 w środę w nocy popisała się wybuchem klasy X2,0. Impuls promieniowania UV oraz promieniowania X spowodowały silne zakłócenia radiowe na Pacyfiku, czego z pewnością zauważyli marynarze. Eksplozja wywołała CME, lecz chmura naładowanych cząstek pędząca z prędkością 2,5 mln km/h prawdopodobnie nie dotrze do Ziemi. Jednak konfiguracja elektronowa obszaru 2339 sprzyja rozbłyskom klasy X, co jest bardzo niebezpieczne zwłaszcza, że plama odwraca się w stronę Ziemi.

W środę wieczorem także mieliśmy do czynienia z umiarkowaną burzą magnetyczną, dzięki czemu mieszkańcy polarnych regionów geograficznych mogli zobaczyć na niebie kolorowe zorze.

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.