Alaska: Duża erupcja wulkanu Pavlof. Spektakularne zdjęcia

W niedzielę jednego z pasażerów linii lotniczych udało się schwytać zdumiewający obraz alaskiego wulkanu, który wybuchł, wysyłając w atmosferę kolumnę popiołu na wysokość ponad sześciu kilometrów – donosi Daily Mail.

To zdjęcie zostało schwytane wczoraj wieczorem przez pasażera lecącego lotem Penair z Dutch Harbor do Anchorage na Alasce. Dodał, że słyszał, jak wulkan Pavlof na Wyspach Aluetian rozpoczął erupcję popiołu, więc pilot postanowił podlecieć bliżej, aby pasażerowie mogli się lepiej przyjrzeć widowisku.

wulkan

wulkan

wulkan

Amerykański Serwis Geologiczny (USGS) poinformował, że wybuch alaskiego wulkanu Pavlof nastąpił w niedzielę po południu. Jak informuje agencja AP, wulkan, który znajduje się 1000 km na południowy zachód od Anchorage, wybuchł o 16:18 czasu lokalnego, a także doprowadził do wstrząsów ziemi. Eksperci zdecydowali się na podniesienie poziomu alertu do „ostrzeżenia” oraz wydania czerwonego ostrzeżenia dla lotnictwa. Na szczęście mimo erupcji nie zdecydowano się na ewakuację wiosek znajdujących się najbliżej wulkanu czy opadów popiołu, które wpływają na loty w regionie.

USGS podkreśla, że wulkan, który stanowi 4,4 m średnicy, popisał się już 40 erupcjami i jest „jednym z najbardziej konsekwentnych aktywnych wulkanów na Łuku Aleutów.

Agencja dodaje, że podczas poprzedniej erupcji w 2013 roku, pióropusze popiołu wzrosły na wysokość 8 km, podczas gdy inne wybuchy wyrzuciły chmury na wysokość blisko 15 km.

Najbliżej wulkanu znajduje się osada Cold Bay, oddalona na południowy-zachód od góry.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o