Alaska: Wydano ostrzeżenie powodziowe z powodu szybko topniejącego lodowca

Jezioro na szczycie jednego z najbardziej znanych lodowców Alaski spływa bardzo szybko w dół, wywołując powodzie w niektórych częściach Juneau. Narodowy Serwis Pogodowy wydał ostrzeżenie powodziowe dla Mendenhall Lake i obszarów bezpośrednio poniżej, w tym domów w Juneau w Dolinie Mendenhall – donosi weather.com.

W piątek rano woda w jeziorze rosła w tempie 5 centymetrów na godzinę. Powódź to rezultat nagłego uwolnienia nagromadzonej wody z obszaru znanego jako Suicide Basin, spiętrzonej około 6 km nad krawędzią lodowca Mendenhall, 12,5 km na północ-północny-wschód od międzynarodowego lotniska w Juneau.

Proces znany jako wybuch powodzi jeziora polodowcowego, określany też islandzkim terminem jokulhlaup, występuje na Alasce zazwyczaj w okresie letnim, gdy połączenie wód z topniejącego śniegu, lodu i deszczem wzmacnia zapory lodowe na lodowcu. „Woda gromadzi się w basenie przez kilka miesięcy” – mówi dr Eran Hood, profesor Environmental Science na University of Alaska Southeast.

lodowiec

lodowiec

Co ciekawe, rzadkie burze, które przechodzą nad Juneau, dostarczają dodatkową ilość wody do jeziora.

Zaobserwowano również erozję na terenie międzynarodowego lotniska w Juneau nie tylko z powodu powodzi, ale również opadów.

„Istnieje również setki takich wydarzeń na Alasce, zazwyczaj występują na obszarach pustynnych, gdzie nikt ich nie widzi” – powiedział Hood.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.