Alaska: Zbliża się erupcja wulkanu Pavlof

Znajdujący się na Półwyspie Alaska wulkan Pavlof prawdopodobnie znów wybuchnie, gdyż staje się coraz aktywniejszy po głównej erupcji, do jakiej doszło w marcu br. – donosi Daily Mail.

Poziom alarmu wokół wulkanu Pavlof został podniesiony w odpowiedzi na wskazówki, które mówią o nieuchronnie zbliżającej się erupcji góry.

wulkan Pavlof Alaska

wulkan Pavlof Alaska

W czwartek Alaskie Obserwatorium Wulkanologiczne zaktualizowało alert dla samolotów do pomarańczowego stopnia. Eksperci ostrzegają, by w żadnym wypadku nie zbliżać się do wulkanu, który może wybuchnąć w każdej chwili. Poziom alarmu dla Pavlof, około 1100 kilometrów na południowy zachód od Anchorage, został podniesiona z normalnego na początku lipca po tym, jak pojawiły się wstrząsy sejsmiczne świadczące o ruchu magmy w komorze wulkanu.

W czwartek, obrazy kamery z wulkanu pokazały „parę” unoszącą się nad kraterem, a dane satelitarne oraz sondy pilotażowe wskazują, że chmura popiołu wznosi się na wysokość 5 kilometrów.

wulkan Pavlof Alaska

„Aktywność sejsmiczna pozostaje wysoka, a trzęsienia będą kontynuowane w najbliższym czasie” – napisali pracownicy stacji. „Aktywność jest obecnie na stosunkowo niskim poziomie. Wzrost jest możliwy i może pojawić się bez ostrzeżenia” – dodają eksperci.

W marcu br. zz powodu erupcji wulkanu Pavlof dziesiątki wiosek pokryło się kilkucentymetrową warstwą popiołu z olbrzymiej chmury, która unosiła się na wysokości 12 km n.p.m, stwarzając poważne zagrożenie dla samolotów. Atmosfera wokół wulkanu była tak zanieczyszczona, że trzeba było zmienić dotychczasową trasę lotów.

źródło: krolowa-supersta
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.