Amerykańska tarcza antyrakietowa wylądowała w Korei Południowej

Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD – poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.

System THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) jest przeznaczony do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej fazie lotu. Według Seulu i Waszyngtonu jest konieczny do obrony przed pociskami balistycznymi Korei Północnej.

„Nie jest zagrożeniem dla innych krajów w regionie”

Dowódca wojsk amerykańskich na Pacyfiku (PACOM), admirał Harry Harris oświadczył we wtorek, że rozmieszczanie systemu antyrakietowego to efekt prowokacji ze strony Pjongjangu.

Przeciwko wdrażaniu systemu THAAD w Korei Południowej protestują Chiny, które widzą w nim zagrożenie dla swego bezpieczeństwa i równowagi w regionie. Niechętna THAAD jest także Rosja.

USA zapewniają jednak, że THAAD ma wyłącznie charakter obronny. – Nie jest zagrożeniem dla innych krajów w regionie – podkreślił admirał Harris.

Południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła wojskowe, poinformowała we wtorek, że rozmieszczenie systemu potrwa od jednego do dwóch miesięcy, gotowość operacyjną ma on zaś osiągnąć w kwietniu.

Wybudowany przez firmę Lockheed Martin THAAD kosztuje około 800 mln dolarów i najpewniej zwiększy koszty amerykańskiej obecności wojskowej w Korei Południowej. W tym kraju wciąż stacjonuje 28,5 tysięcy żołnierzy USA. Jest to spuścizna po wojnie koreańskiej z lat 1950-1953.

Korea Północna w poniedziałek nad ranem wystrzeliła cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii, około 300 km od wybrzeża prefektury Akita.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.