Anomalia La Nina tak samo groźna jak El Nino

La Nina może być równie groźna jak El Nino. Amerykańscy synoptycy obawiają się, że w związku z nadchodzącą La Niną, tegoroczne lato w Stanach Zjednoczonych będzie wyjątkowo gorące.

Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że nadchodzące lato w Stanach Zjednoczonych może być jednym z najgorętszych. W lipcu i w sierpniu w północnej części USA temperatura powietrza ma być znacznie wyższa od średniej dla tego okresu. Cieplej ma być także w południowej Kalifornii. Według prognoz jedynym chłodniejszym obszarem w całym kraju będzie miejscami w centrum USA i w południowym Teksasie.

anomalia

Naukowcy podkreślają, że na wschodzie kraju za wyjątkowo ciepłe lato przyczyni się najwyższa od pięciu lat temperatura powierzchni Atlantyku.

El Nino ustąpi La Nini

– Rekordowo silne El Nino słabnie, a jego miejsce zajmie La Nina – twierdzi Todd Crawford meteorolog z Weather Company – W atmosferze zgromadziło się wyjątkowo dużo ciepła, co sugeruje, że najbliższe miesiące będą gorące – dodał.

anomalia

Analizując dane z lat poprzednich, kiedy El Ninio ustępowało La Nini, wychodzi, że największe anomalie występują w stanach okalających Wielkie Jeziora.

Niezwykle gorąco jest już w Tajlandii i Kambodży, za co naukowcy obwiniają El Nino.

La Nina charakteryzuje się ochłodzeniem wód Oceanu Spokojnego. Anomalia jest związana ze wzrostem intensywności wiania pasatów (wiatry stałe wiejące od zwrotników w stronę równika), które zwiększają upwelling, czyli podnoszenie się chłodnych wód głębinowych na powierzchnię akwenu. La Nina jest odwróconą wersją El Nino, dlatego tam gdzie podczas El Nino występowały susze (m.in. Australia), w trakcie La Nini dochodzi do powodzi.

źródło: tvn meteo

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o