Anomalia pogodowe w Polsce

Wysokie temperatury w Polsce doprowadziły do nadzwyczajnych anomalii. Tym razem chodzi o Tatry i wybudzające się niedźwiedzie ze snu zimowego.  Część tych drapieżników można spotkać wędrujących po górach opowiada specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

– W ostatnich dniach obserwowaliśmy tropy niedźwiedzie, a także samicę z młodymi” – powiedział Zięba. Niedźwiedzie powinny teraz spać gdyż po jesiennych polowaniach zgromadziły dużą warstwę tłuszczu, która miała im wystarczyć do przetrwania w spoczynku do wiosny. Wędrując teraz tracą energię a pożywienia o tej porze roku dla nich nie ma.

 

anomalia pogodowe w Polsce
Sytuacja szybkiego wybudzenia zwiększyła agresywność u niedźwiedzi. W ostatnim tygodniu doszło do ataku niedźwiedzia na leśniczego w okolicach słowackiej Prybyliny.

Na anomaliach pogodowych skorzystają kozice

Mała warstwa śniegu a miejscami jej brak zapewni tym zwierzętom odpowiednią ilość pożywienia, gdyż bardzo duża część ginęła zimą z powodu jego niedostatku. Drugim zagrożeniem były dla nich lawiny, kozice uwielbiają w Tatrach strome, niebezpieczne tereny, na których często w zimie dochodzi do lawin. To one spowodowały częściową depopulację tego osobnika.

Kozice skożystają na anomaliach pogodowych

Od połowy grudnia w Tatrach nie padał śnieg, a temperatury są w okolicy zera stopni Celsjusza. Na Hali Gąsienicowej leży zaledwie jeden centymetr śniegu.
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.