Anomalie pogodowe… Kuwejt, Wietnam i Meksyk zasypany śniegiem

W ostatnich dniach miały miejsce zjawiska, które zelektryzowały media społecznościowe. Opublikowano zdjęcia i filmiki z Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Wietnamu i Meksyku, gdzie miał ponoć spaść śnieg. Czy rzeczywiście po raz pierwszy w historii krajobrazy się tam zabieliły?

Śnieg w północnych regionach Arabii Saudyjskiej Arabia Saudyjska śnieg

W grudniu 2013 roku stała się rzecz wprost niesłychana. Na wyżej położone dzielnice Kairu w Egipcie, spadł śnieg. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że stało się to pierwszy raz od 158 lat. Mieszkańcy egipskiej stolicy śniegu nie widzieli od 10 stycznia 1855 roku. Historyczne źródła odnotowały jeszcze jeden śnieg w 1639 roku.

Można więc odnieść wrażenie, że jest to zjawisko nadzwyczaj rzadkie, zdarzające się raz na kilka pokoleń. Dzieci skorzystały z tej wyjątkowej okazji i zaczęły lepić bałwany, które znały dotąd tylko z opowiadań, zdjęć i telewizji.

Egipt Egipt śnied

Jednak to, co na pierwszy rzut oka wydawało się śniegiem, wcale nim być nie musiało. Okazuje się bowiem, że na Kair mogła spaść krupa śnieżna, która śnieg do złudzenia przypomina, zwłaszcza, gdy znajduje się w fazie roztopów. Niestety, nie można było liczyć na to, aby profesjonalni meteorolodzy udali się na miejsce i dokonali oględzin tajemniczego opadu.

W lokalizacji oficjalnej stacji meteorologicznej w Kairze śnieg nie spadł. Pojawił się wyłącznie w dzielnicy Madinaty, około 250 metrów powyżej centralnych części miasta, gdzie podczas opadów było blisko zera.

Śnieg w Kairze Śnieg w Kairze

Do podobnych zjawisk doszło w ostatnich dniach w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej, gdzie temperatura spadła tak bardzo iż deszcz przeszedł w coś, co od razu wzięto za śnieg. Ogłoszono, że to pierwsze takie zjawisko w tej części świata na tle spisanej historii.

Rzeczywiście na granicy Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej, która jest jednym z najgorętszych miejsc na naszej planecie, i gdzie w środku lata notuje się ponad 50 stopni w cieniu, śnieg nie padał co najmniej od 2 tysięcy lat.

Śnieg Arabia SaudyjskaSnieg Arabia Saudyjska

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, aby stało się jasne, że nie jest to wcale prawdziwy śnieg, lecz postać przejściowa między deszczem i śniegiem, a więc krupa śnieżna. Różni się od śniegu tym, że nie występuje w postaci płatków, lecz kulistych lub stożkowatych kulek, które są w pełni porowate i nie są przeźroczyste. Zazwyczaj mają zaledwie 0,5 centymetra, ale czasem zdarzają się większe, nawet 1,5-centymetrowe.

Krupa śnieżna i grad, w przeciwieństwie do śniegu, notowane były wielokrotnie w Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej, choć nie we wszystkich regionach. Stąd właśnie euforia mieszkańców. Jest to zjawisko rzadkie i występujące tylko wówczas, gdy masy zimnego powietrza spływają znacznie dalej ku południu aniżeli zazwyczaj.

W ostatnich latach dochodzi do takiej sytuacji wtedy, gdy w Europie notujemy wyjątkowo wysokie temperatury. Im w naszych miejscowościach jest cieplej, tym większe chłody panują tam, gdzie powinno być dużo cieplej.

Mapy anomalii temperatury wskazują jednoznacznie, że w tym samym czasie, gdy u nas termometry pokazywały nawet 15 stopni w cieniu, to fala chłodów spłynęła znad zachodniej Rosji przez rejon Kaukazu po Bliski Wschód i dalej w kierunku krajów afrykańskiego równika.

Nietypowe chłody zapanowały nawet w tropikalnym Kongo. Kolejne jęzory chłodu sięgnęły też Wietnamu oraz Meksyku. W obu krajach spadł śnieg, w ilościach nie widzianych od lat.

Anomalie temperatury powietrza w styczniu 2016 roku na świecie. Dane: WeatherBell Anomalie temperatury

Ekstremalnie ciepła Arktyka, na co wskazuje mapa anomalii temperatury, powoduje zaburzenia w pogodzie w najróżniejszych zakątkach świata. Stąd też nagłe zmiany temperatury w Polsce, gdzie najpierw mamy siarczyste, całodobowe mrozy, a po kilku dniach notujemy 16 stopni w Małopolsce, blisko rekordu dla stycznia.

Można przewidywać, że w przyszłości niecodziennych zjawisk atmosferycznych będzie dużo więcej. Nie powinien nas zaskakiwać śnieg tam, gdzie w ogóle nie powinno być o nim mowy, a tam, gdzie jest on nieodłącznym elementem zimy, nie będzie można się na niego doczekać.

źródło: TwojaPogoda
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.