Apokaliptyczna erupcja superwulkanu niszcząca cywilizację jest znacznie bliżej niż sądziliśmy, mówią eksperci

Aktywne wulkany online

Następna wulkaniczna „super erupcja” która zniszczy naszą cywilizację wystąpi znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Eksperci przewidywali wcześniej, że ogromne erupcje będą występować  raz na 45 000 do 714 000 lat.
Ta ocena, dokonana w 2004 roku jest obecnie kwestionowana przez nowe odkrycia, które mówią, że do super erupcji dochodzi zaledwie co 17 000 lat.
Badania dowodzą, że takie erupcje mogą powstawać nawet raz na każde 5200 lat.

Zapisy geologiczne badane przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu pokazują, że ostatnia super erupcja wulkaniczna miała miejsce na Ziemi  20 000 – 30 000 lat temu.

Badacze sprawdzili bazę danych erupcji zwaną LaMEVE, aby dokonać ustaleń

Korzystając z analizy statystycznej odkryli, że podczas gdy duże erupcje o wielkości około 100 milionów ton metrycznych są rzadsze niż wcześniej sądzono. Bardzo duże erupcje o wielkości 1000 gigaton lub więcej występują znacznie częściej.

Jonathan Rougier, profesor nauk statystycznych na uniwersytecie, powiedział: „Według zapisów geologicznych, dwie ostatnie super erupcje miały miejsce między 20 000 a 30 000 lat temu.”

„W sumie mieliśmy trochę szczęścia, że ​​od tego czasu nie doświadczyliśmy żadnych super-wybuchów.”
„Ważne jest, aby docenić fakt, że brak super erupcji w ciągu ostatnich 20 000 lat nie oznacza, że ​​do niej nie dojdzie.”
„Możemy powiedzieć, że wulkany są bardziej groźne dla naszej cywilizacji niż wcześniej sądzono.”
„Technologię i techniki stosowane do określenia średniego czasu pomiędzy super erupcjami można również „wykorzystać do zmiany podejścia sejsmologów patrzących na trzęsienia ziemi.”

W historii ludzkości były tysiące znacznych erupcji, ale nie prawdziwa super erupcja, przynajmniej jeszcze nie

Największą erupcją sprzed dwóch milionów lat była erupcja w Toba Caldera na Sumatrze w Indonezji, która wyrzuciła do atmosfery 671 mil sześciennych (2800 km sześciennych) popiołu wulkanicznego
Toba Caldera na Sumatrze w Indonezji – Największą erupcją sprzed dwóch milionów lat  wyrzuciła do atmosfery 2800 km sześciennych popiołu wulkanicznego
Superwulkan w Parku Narodowym Yellowstone jest najdokładniej monitorowany na świecie
Superwulkan w Parku Narodowym Yellowstone jest najdokładniej monitorowanym wulkanem na świecie

Te wyjątkowo duże erupcje mają niszczycielską moc, zdolną do uwalniania wystarczającej ilości popiołu wulkanicznego, aby pokryć cały kontynent.

Największą erupcją sprzed dwóch milionów lat była erupcją w Toba Caldera na Sumatrze w Indonezji, która wyrzuciła 671 mil sześciennych (2800 km sześciennych) popiołu wulkanicznego do atmosfery.

Uważa się, że wyspa pośrodku jeziora Toba jest bezpośrednim wypiętrzeniem ziemi z powodu dalej rosnącego nacisku ze strony coraz bardziej aktywnych komór magmowych znajdujących się pod powierzchnią Ziemi.

Wyspa pośrodku jeziora Toba
Wyspa pośrodku jeziora Toba

Super wulkany, takie jak Yellowstone, ciągle wykazują oznaki potencjalnej erupcji, a najnowsze dowody sugerują, że może do niej dojść w najbliższej przyszłości.

Pomimo znacznego wzrostu aktywności sejsmicznej i związanego z tym ryzyka, gejzery parku nadal stanowią znaczącą atrakcję turystyczną.

Erupcja super wulkanu

źródło: dailymail.co.uk
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o