Apokaliptyczne widoki po erupcji wulkanu w Chile. Ewakuowano 70 tysięcy osób

Calbuco Chile

W środę doszło do potężnej erupcji wulkanu Calbuco w Chile. Władze ogłosiły stan wyjątkowy. Z okolicy ewakuowano 70 tysięcy osób.

Do erupcji, której skutkiem był słup popiołów wysoki na prawie 20 km, doszło nieopodal turystycznej miejscowości Puerto Varas. Wybuch widać było widać z miast oddalonych nawet o 50 km.

Jak podaje dziennik „El Universal”, z okolicy ewakuowano 70 tys. osób. Minister Spraw Wewnętrznych Rodrigo Penailillo poinformował, że nie ma zgłoszeń o ofiarach, zaginionych i rannych.

Linie lotnicze Latam anulowały loty do Puerto Montt. W powietrzu znajdował się pył wulkaniczny, który mógł spowodować uszkodzenie samolotu.

Calbuco Chile

Calbuco Chile

Przebywanie w okolicy groźne

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła stan wyjątkowy.

– Jutro rano będziemy oceniać skutki erupcji. Wszystko będzie monitorowane przez Onemi (chilijskie biuro zarządzania kryzysowego, działające przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych – przyp. red.) oraz policję. Ponadto będą oni nalegać, żeby ludzie, którzy nie chcieli się ewakuować, zrobili to. Chciałabym przypomnieć mieszkańcom tego regionu, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym popiołem jest niebezpieczne – powiedziała prezydent.

Nie wykluczone, że innym skutkiem erupcji będzie powstanie tak zwanego laharu – wody wymieszanej z odłamkami skalnymi, która będzie spływać po zboczach wulkanu i w dolinach rzecznych.

Calbuco Chile

Calbuco Chile

Pierścień ognia

Chile położone są na tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, drugiej co do wielkości sieci wulkanów na świecie. W 2011 roku chilijski wulkan Puyehue wyrzucił do atmosfery chmurę pyłu, która sparaliżowała ruch lotniczy w Argentynie.

Calbuco Chile

Calbuco Chile

Calbuco Chile

źródło: tvn 24

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.