Arabia Saudyjska deportuje 5 mln imigrantów!

Prawie 20 proc. ludności będzie musiało opuścić kraj. Dokąd pojadą?

Władze w Rijadzie nie chcą pozwolić, żeby miliony nielegalnych imigrantów nabyły prawo do obywatelstwa Arabii Saudyjskiej i przygotowują specjalny program deportacyjny na masową skalę – podaje tamtejszy dziennik Al-Hayat.

Wielu ludzi przyjeżdża do Arabii Saudyjskiej nie po to aby popracować przez jakiś czas, ale z góry zakładając, że osiedlą się tu na stałe. To jest nielegalne – mówi Sadqa Fadel – szef saudyjskiego quasi-parlamentu Szury, który przygotowuje projekt masowej deportacji 5 mln imigrantów.

Pierwsza partia 40 tys. Pakistańczyków została właśnie wydalona z kraju pod zarzutem działalności terrorystycznej i przestępczej – przemytu narkotyków, kradzieży, fałszerstw, albo po prostu w związku z upływem terminu pozwolenia na pracę.

Przypomnijmy, że wielka imigracja do Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się jeszcze w latach 70-ch ubiegłego wieku na fali ówczesnego boomu naftowego. Ponieważ kobiety w tym kraju nie mają prawa kierować samochodami imigranci pracowali głównie jako kierowcy i zaopatrzeniowcy, ale także jako tragarze, pracownicy fizyczni na budowach, opiekunki do dzieci.

Kiedy jednak obecnie dochody ze sprzedaży ropy zaczęły spadać imigranci, którzy stanowią już ponad 30 proc. ludności kraju, stali się zbędnym balastem tym bardziej, że bezrobocie wśród samych Saudyjczyków wynosi już 12 proc. W wyniku zatrudniania tańszych imigrantów pracy nie ma aż 25 proc. młodych mężczyzn i 75 proc. kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Ponadto imigranci powodują wzrost przestępczości, napadając coraz częściej na zamożnych Saudyjczyków. Do tego dochodzi zagrożenie terrorystyczne i coraz częstsze protesty płacowe, szczególnie wśród robotników z Pakistanu.

 Pozbycie się imigrantów stanowi część szeroko zakrojonego programu Saudyjska Wizja mającego przebudować i zmodernizować gospodarkę kraju, tak aby przestała ona zależeć jedynie od sprzedaży ropy naftowej.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że będąc głównym eksporterem radykalnej ideologii islamskiej na cały świat, władze Arabii Saudyjskiej bynajmniej nie chcą widzieć wojowniczych ekstremistów islamskich we własnym kraju.

 Masowe deportacje muzułmańskich imigrantów z Arabii Saudyjskiej zaczęły się już zresztą wcześniej – w 2013 r. Od tamtej pory wydalono m.in. 243 tys. Pakistańczyków. Część z nich przeniosła się prawdopodobnie do Europy i tam też będą zapewne kierować się kolejne miliony deportowanych z Arabii Saudyjskiej.
źródło: Reporters
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o