Egipscy archeolodzy pracujący nad redukcją wód podziemnych w świątyni Kom Ombo w Asuanie odkryli Sfinksa, jak podało egipskie Ministerstwo Starożytności w niedzielę.

Odkrycie to jest zaskoczeniem, ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy archeolodzy pracujący w Egipcie odkryli pozostałości dwóch posągów Sfinksa.

Odkryty kilka miesięcy temu Sfinks

Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, jak robotnicy budowlani pracujący w pobliżu kompleksu świątyń w Luksorze natknęli się na pozostałości pochowanego posągu Sfinksa.

Początkowe raporty egipskiego Ministerstwa Starożytności sugerowały, że Sfinks odkryty w Luksorze jest podobny do Wielkiego Sfinksa z Gizy: Ma ciało lwa i głowę człowieka.

Najbardziej znanym Sfinksem w Egipcie jest bez wątpienia potężny posąg znajdujący się na płaskowyżu Giza.

Wielki Sfinks w Gizie jest uważany za starożytne cudo nie tylko ze względu na jego rozmiar i skomplikowany design, ale także z powodu niezliczonych tajemnic otaczających tę starożytną strukturę.

Wraz z trzema piramidami, Wielki Sfinks znaleziony na płaskowyżu w Gizie – około 500 km od miejsca, w którym znaleziono nowy posąg – jest jednym z najbardziej charakterystycznych pomników Egiptu.

Teraz archeolodzy w pobliżu Asuanu dokonują kolejne oszałamiające odkrycie znajdując inny posąg Sfinks.

Wielki Sfinks znaleziony w pobliżu świątyni Kom Ombo.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, wyjaśnił, że Sfinks prawdopodobnie pochodzi z dynastii Ptolemejczyków, został znaleziony w tym samym miejscu, w którym znajdują się dwa reliefy piaskowca króla Ptolemeusza V, które odkryto dwa miesiące temu.

Dynastia Ptolemeuszowa rządziła Egiptem przez 275 lat, od 305 do 30 r. P.n.e. i była ostatnią dynastią starożytnego Egiptu.

Kompleks świątynny Kom Ombo powstał podczas dynastii Ptolemeusz.

Świątynia Kom Ombo przed rekonstrukcją

Rzeźba, odkryta w Świątyni Kom Ombo w Asuanie nosi hieroglificzne i demotyczne napisy i została już przetransportowana do Narodowego Muzeum Cywilizacji Egiptu w Fustacie, gdzie będzie dokładnie badana i odnawiana przez archeologów, aby uzyskać więcej informacji o jej pochodzeniu. Po renowacji nowo odnaleziony Sfinks zostanie wystawiony publicznie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o