Arthur – pierwszy huragan w sezonie uderzy w USA

huragan Arthur uderzy w USANad Atlantykiem uformowała się burza tropikalna, którą nazwano Arthur. Ciśnienie w centrum cyklonu cały czas spada, a towarzyszące mu wiatry stają się coraz silniejsze, dlatego już w czwartek Arthur stanie się huraganem. Według prognoz, uderzenie cyklonu w ląd może pokrzyżować przypadające na 4 lipca obchody Dnia Niepodległości.

W środę o poranku (czasu lokalnego) burza tropikalna Arthur znajdowała się około 160 km/h od Cape Canaveral (Floryda) i poruszała się z prędkością 9 km/h na północ.

Według meteorologów z NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) i serwisu pogodowego AccuWeather, w czwartek Arthur stanie się huraganem pierwszej kategorii i utrzyma taki stan co najmniej do piątku.

Zagrożone Wschodnie Wybrzeże

Strefa oddziaływania tego cyklonu obejmie wschodnią część Karoliny Północnej, później zacznie również oddziaływać na Półwysep Delmarva i New Jersey, a następnie na Long Island i Cape Cod. Na wielu plażach w tym regionie już od wtorku wiszą czerwone flagi.

huragan Arthur uderzy w USA

Specjaliści podkreślają to, że Arthur stanie się pierwszym huraganem na Atlantyku w tym sezonie.

Burze, wichury i powodzie. Możliwe tornado

Według eksperta ds. huraganów z serwisu meteorologicznego AccuWeather Dana Kottlowskiego, nie można jednoznacznie stwierdzić, jak bardzo pogoda się pogorszy. Jak jednak podkreślił specjalista, mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża mogą spodziewać się intensywnych opadów deszczu, gwałtownych burz, a także lokalnych błyskawicznych powodzi. Niewykluczone również, że zagrożeniem staną się  tornada.

huragan Arthur uderzy w USA

Deski powinny zostać w domu

Zaleca się więc mieszkańcom, by zachowali ostrożność. Specjaliści alarmują również entuzjastów surfingu, żeby przez czwartek i piątek pozostawili deski w domu i zrezygnowali z wypływania w morze.

– Huragan Arthur sprawi, że prądy wciągające staną się znacznie silniejsze – podkreślił Kottlowski.

Istnieje ryzyko, że załamanie pogody, które nastąpi czwartego lipca, zakłóci obchody Dnia Niepodległości.

Ewakuacja załogi

Burza tropikalna Arthur już przyczyniła się do ewakuacji. Lokalne media donoszą, że na Atlantyku, w strefie oddziaływania cyklonu niezbędna była ewakuacja 19 członków załogi statku towarowego pod banderą Korei Południowej.

huragan Arthur uderzy w USA

Źródło: NOAA, AccuWeather Autor: kt/map

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o