Asteroida 12-metrowa została wykryta tuż przed ekstremalnie bliskim przelotem obok Ziemi

Już dziś asteroida minie Ziemię w rekordowo bliskiej odległości. Co ciekawe, 12-metrowy obiekt został odkryty zaledwie kilka godzin temu, więc daje to pełen obraz, że w kosmosie nie jesteśmy do końca bezpieczni.

Przeleci rekordowo blisko

Jak informuje Daily Mail, asteroida przeleci w pobliżu Ziemi w odległości równej jedną dziesiątą odległości między Ziemią a Księżycem. Zgodnie z Virtual Telescope asteroida o nazwie 2016 RB1 „uczyni wyjątkowo bliskie spotkanie z naszą rodzimą planetą.

W czasie przelotu, o godz. 20:12 czasu polskiego, asteroida znajdzie się zaledwie 40 tys. km od powierzchni Ziemi.

Dla porównania, średnia odległość do Księżyca wynosi 384 tys. km.

asteroida

Virtual Telescope odkrył obiekt dopiero wczoraj, czyli tylko kilkanaście godzin przed jej maksymalnej zbliżeniem. Jednak gdy to nastąpi, asteroida będzie widoczna jedynie z południowej półkuli Ziemi. Naukowcy planują zrobienie licznych zdjęć.

Kolejne spotkanie z asteroidami

Według bazy danych NASA kolejna, dużo większa, asteroida przeleci w pobliżu Ziemi w tym tygodniu – tym razem obiekt będzie na tyle duży, by móc już powodować poważne zniszczenia, jeśli nastąpiłaby kolizja z naszą planetą. Eksperci szacują, że 2004 BO41 może mieć nawet 1,1 km średnicy. Na szczęście przejdzie w bezpiecznej odległości ponad 10 mln km od Ziemi.

Kolejna 44-metrowa asteroida pędzi w kierunku Ziemi i z każdym dniem znajduje się coraz bliżej nas. Obiekt lecący z prędkością 50 tys. km/godz. przemknie w dniu 17 września w odległości ok. 3,6 dystansu dzielącego Ziemię od Księżyca.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.