Asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię dużo wcześniej niż wyliczono. Powróci za rok

Asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię po południu 7 marca. Odległość z jaką przeleciała była o wiele większa niż wyliczyli astronomowie. Nie spowodowała żadnych szkód wśród satelitów na orbicie.

asteroida

Możemy odetchnąć z ulgą. Asteroida 2013 TX68 spokojnie minęła naszą planetę nie powodując żadnych szkód. Do zdarzenia doszło 7 marca o godzinie 14:42, chociaż pierwotnie naukowcy sądzili, że przeleci 8 marca ok. godz. 1:06.

W momencie przelotu znajdowała się w odległości 4,092,497 km od Ziemi, o wiele dalej niż pierwotnie zakładano. Początkowe wyliczenia wskazywały bowiem, że przeleci w odległości 24 tys. km, zagrażając naszym satelitom geostacjonarnym.

Wróci za rok

Średnica asteroidy wynosiła 30 metrów. Teraz będzie kontynuować swoją orbitę wokół Słońca i ponownie minie Ziemię 28 września 2017 r. Wówczas szansa zderzenia z naszą planetą będzie nie większa niż 1/25 mln, twierdzi NASA.

Jednak astronomowie nie mogą dokładnie przewidzieć jego ruchów i nadali jej „kod warunkowy”. Oznacza to, że asteroida jest na cenzurowanym i będzie dokładnie obserwowana.

Gdyby trafiła w naszą planetę prawdopodobnie eksplodowałaby w atmosferze, wyzwalając tyle energii, co meteor z Czelabińska w 2013 roku.

Źródło: IFL Science, tvn meteo Autor: AD/map/rp
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Asteroida 2013 TX68 minęła Ziemię dużo wcześniej niż wyliczono. Powróci za rok”

 1. Buahhhhaaaa ? ? ? nalukofcy wyliczyli

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Jesli tyle wiedza o kosmosie co o tej asteroidzie,to g….. znaczy wiedza,ha ha ha!!!!!

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.