Asteroida 2015 TB145 przeleci jutro w pobliżu Ziemi

Asteroida o wielkości czterech boisk piłkarskich już jutro – w Halloween – przeleci blisko Ziemi. Choć jakiekolwiek prawdopodobieństwo kolizji nie występuje, to niepowtarzalna szansa, by astronomowie mogli obserwować ją z bliska.

Halloween, jak twierdzą niektórzy to czas, kiedy trzeba się bać, ale nikt nie musi obawiać się asteroidy 2015 TB145 – 400-metrowego obiektu, który przejdzie w pobliżu Ziemi w sobotę około godz. 18:00 czasu środkowoeuropejskiego. Co ciekawe, skała została odkryta dopiero w dniu 10 października na Hawajach.

2015 TB145

W dniu 11 października, zaledwie 12 godzin po jej odkryciu, obiekt został po raz pierwszy potwierdzony przez ESA z jej obserwatorium na Tenerife (Hiszpania).

Asteroida minie Ziemię w odległości 480 000 km, czyli większej niż dystans dzielący Ziemię od Księżyca, ale na tyle blisko, by astronomowie mogli ją dokładnie zbadać. Obiekt porusza się około 35 km/s względem Ziemi – to więcej niż typowa prędkość spotkania asteroidy w pobliżu naszej planety.

„Fakt, że tak duże obiekty mogą powodować poważne zniszczenia w przypadku, gdyby uderzyły w Ziemię, 2015 TB145 został odkryty zaledwie 21 dni przed bliskim spotkaniem” – powiedział Detlef Koschny w ESA’s Space Situational Awareness.

„Nie ma szans, aby asteroida uderzyła w naszą planetę ani teraz, ani w ciągu najbliższych 100 lat” – dodaje ekspert.

2015 TB145

Mało znana

Prawie nic nie wiadomo o fizycznych cechach asteroidy, ale naukowcy mają nadzieje poznać jej tajemnice z prowadzonych obserwacji.

„Nie wiemy nic o szczegółach tego obiektu, np. jego skład” – podkreślił Marco Micheli, astronom pracujący w ESA’s NEO Coordination Centre we Włoszech. „Więcej dokładnych informacji nt. wielkości najprawdopodobniej oczekujemy w chwili, gdy obiekt będzie obserwowany przy pomocy radaru, co nastąpi na początku listopada za pośrednictwem stacji NASA’s Goldstone oraz teleskopu Green Bank.

Eksperci szacują, że w kosmosie może istnieć około 5000 obiektów bliskich Ziemi tej właśnie wielkości.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.