Asteroida przeleciała bardzo blisko ziemi. 24 listopada przeleci kolejna asteroida

1
8

W minioną niedzielę, około godziny 04:47 czasu polskiego w odległości 34 tys. km od powierzchni Ziemi minęła planetoida 2015 VY105. Był to najbliższy przelot 9-metrowego obiektu od ponad roku; dla porównania satelity meteorologiczne oraz komunikacyjne na orbicie geostacjonarnej „wiszą” 36 tys. km od naszej planety.

Asteroida 2015 VY105 asteroida

asteroida

Nie stanowi zagrożenia

Na podstawie danych radarowych z obserwacji asteroidy naukowcom udało się ustalić, że obiekt liczył od trzech do dziewięciu metrów średnicy i poruszał z prędkością 62 tys. kilometrów na godzinę. Zdaniem ekspertów ten obiekt kosmiczny nie stanowi dla nas większego zagrożenia.
Ze względu na jego stosunkowo niewielką wielkość nawet w przypadku, gdyby asteroida weszła w ziemską atmosferę, siła tarcia doprowadziłaby do jego całkowitego spalenia – donosi NASA. Także żadne urządzenie znajdujące się na orbicie okołoziemskiej nie odniosło obrażeń.

24. listopada przeleci kolejna

Tymczasem astronomowie w ostatnich dniach wykryli kolejną, o podobnej średnicy, asteroidę, która 24 listopada minie Ziemię w odległości dokładnie 1 LD, czyli średniej odległości między Księżycem a Ziemią wynoszącą 384 tys. kilometrów. Tak, jak było w przypadku 2015 VY105 planetoida nie stwarza aktualnie żadnego zagrożenia i na podstawie wstępnych obliczeń nie wejdzie w ziemską atmosferę także w przyszłości.

źródło: krolowa superstar

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.