Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej.

Około 15-metrowa asteroida podobna do obiektu, który w lutym eksplodował nad Czelabińskiem, minęła Ziemię w nocy z piątku na sobotę. Rosyjscy naukowcy wykryli ją na kilka godzin przed tym, zanim przeleciała w bliskim sąsiedztwie naszej planety. Poruszała się w odległości mniejszej niż wysokość orbity satelitów geostacjonarnych.

Obiekt zbliżający się do Ziemi zarejestrowała sieć teleskopów obsługiwana przez zespół naukowców z Uniwersytetu Moskiewskiego i Astronomicznego Instytutu Sternberga.

– Został wykryty w piątek w nocy, a dziewięć godzin później przeleciał w odległości 11,3 tys. km od Ziemi, poniżej orbity satelitów geostacjonarmych – poinformował Władimir Lipunow z moskiewskiego zespołu badawczego.

Myśleli, że to kosmiczny śmieć

Naukowcy na początku sądzili, że to może być jakiś sztuczny element, konstrukcja wykonana przez człowieka, np. zużyta rakieta nośna. Odrzucili jednak ten pomysł, kiedy nie udało im się go dopasować do żadnej pozycji z katalogu kosmicznych śmieci.

Lipunow powiedział, że jego zespół powiadomił o swoim odkryciu Międzynarodową Unię Astronomiczną, która musi je dopiero zatwierdzić.

Krewna meteorytu czelabińskiego?

Około 10 dni przed pojawieniem się ciała kosmicznego zarejestrowanego przez moskiewskich astronomów między Ziemią a Księżycem przeleciał inny obiekt związany z meteorytem czelabińskim. Asteroida 2013 RZ53 pochodziła prawdopodobnie z tej samej co on grupy planetoid bliskich Ziemi zwanej  grupą Apolla.

Została zaobserwowana po raz pierwszy 13 września przez naukowców z Arizony. Ziemię minęła w odległości 238,8 tys. km w nocy z 18 na 19 września.

Wybuch nad Uralem

Podobny do obiektu wykrytego przez zespół Lipunowa meteoryt eksplodował 15 lutego nad rosyjskim Czelabińskiem. Według szacunków naukowców przed wybuchem ważył około 10 ton. Zdarzeniu towarzyszył potężny błysk, słychać było serię silnych eksplozji. Około 1500 osób zostało rannych, głównie z powodu szkła rozbijanego

źródło:Ria Novosti, tvn meteo Autor: js/rs

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Asteroida przeleciała blisko Ziemi. Wykryli ją zaledwie kilka godzin wcześniej.”

 1. Czelabińsk to było poważne zagrożenie i tu mieliśmy opmoc Galaktycznych Strażników.. Więc bez obaw nic poważnego nam nie grozi bo mamy ochronę.. GFL.
  Nie jesteśmy sami we wszechświecie , a my sami jesteśmy przecież podróżnikami .. mamy poteżną Planetę – to nasz statek o który wcale nie dbamy ..wręcz robimy wszystko by dokonać samounicestwienia .. Dokąd zmierzasz Człowieku .. obudź się !

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. No mogę się założyć, że katastrofa podobna do czelabińska może się powtórzyć niebawem, bo ziemia wchodzi w kolejny rój meteorytów.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.